Bernard Ładysz to legenda wśród śpiewaków. Urodził się w Wilnie 24 lipca 1922 roku. O jego śmierci w dzień po 98 urodzinach poinformował doradca Prezydenta RP, Tadeusz Deszkiewicz.

Z ogromnym smutkiem informuję, że dziś rano, dzień po swoich 98 urodzinach, zmarł Bernard Ładysz. Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków XX wieku. Artysta o niezwykłej, głębokiej i nieporównywalnej z nikim barwie głosu. Jego aksamitny bas urzekał wszystkich na całym niemal świecie. Panie Bernardzie będziemy Pana zawsze kochać i pamiętać. Żegnaj

Bernard Ładysz tonie tylko legenda wśród muzyków, ale także człowiek, który nosił na sobie piętno wojny. W czasie II wojny światowej był najpierw żołnierzem Wojska Polskiego, a następnie działał w Armii Krajowej, w obwodzie wileńskim. Uczestniczył m.in. w akcji "Burza". Został aresztowany przez NKWD i zesłany do Kaługi, gdzie przebywał w latach 1944-1946.

Jego spektakularna kariera trwała niezmiennie od lat 50 tych ubiegłego wieku. Niezapomniana osobowość i głos operowy pozwolił Ładyszowi na międzynarodową karierę. Ceniony i wielokrotnie nagradzany uszczęśliwiał swym głosem wielu ludzi. Występował też w filmach, m.in. w „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Znachorze” w reżyserii Jerzego Hoffamna) w musicalach, m.in. w roli Tewiego w „Skrzypku na dachu” Josepha Steina i Jerry'ego Bocka oraz na estradzie piosenkarskiej. Współpracował z Teatrem Syrena w Warszawie.

Popularne wiadomości teraz

Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża

Karol Strasburger cieszy się ze swojego ojcowstwa: "Laurze pozwalam na budzenie mnie o trzeciej nad ranem"

Maryla Rodowicz skarży się na brak pieniędzy: "Trzeba zaciskać pasa jak nigdy"

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Bernarda Ładysza żegna wiele osób. Minister Kultury Piotr Glinski pożegnał śpiewaka tymi słowami...

Odeszła legenda polskiej sceny operowej, wybitny śpiewak, aktor i żołnierz, wielki polski patriota Bernard Ładysz. Cześć Jego pamięci! Bliskim składam serdeczne wyrazy współczucia

Składamy najszczersze kondolencje.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com