Od dawna wiadomo, że księżyc ma wpływ na ludzi, zwierzęta i rośliny. Dlatego podczas pracy w ogrodzie należy wziąć pod uwagę cykl księżycowy i dzień księżycowy, aby świeżo posadzone rośliny czuły się lepiej i dały bogatsze plony w przyszłości.

W marcu 2020 jest kilka bardzo korzystnych terminów do wysiewu, sadzenia roślin i wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednak także dni, kiedy lepiej w ogóle nie dotykać roślin, a tym bardziej nie sadzić ich ani nawet nie moczyć nasion.

Dni najbardziej korzystne do siewów oraz sadzenia roślin

• 13 marca;

Popularne wiadomości teraz

Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

Katarzyna Dąbrowska w blond włosach! Aktorka przeszła ogromną metamorfozę

Ewa Farna zachwyca coraz szczuplejszą sylwetką. Wcisnęła się w rozmiar 36

„Spotkałam miłość swojego życia”: jak wygląda i żyje najbardziej włochata dziewczyna na świecie (ZDJĘCIA)

• 17 marca;

• 18 marca;

• 25 marca;

• 26 marca;

• 27 marca;

• 28 marca;

• 29 marca;

• 30 marca.

W tych dniach można moczyć i kiełkować nasiona, siać sadzonki, przesadzać rośliny, karmić ich dowolnym nawozem, podlewać, szczepić, sadzić drzewa i krzewy, zbierać zioła i rośliny lecznicze oraz spryskiwać je specjalnymi środkami w celu ochrony przed szkodnikami i chorobami.

A teraz omówimy każdy z wymienionych dni.

13 marca – to bardzo korzystny dla roślin dzień, ponieważ Księżyc w znaku Skorpiona jest bardzo żyzny. Tego dnia można bezpiecznie moczyć i kiełkować nasiona, siać sadzonki, sadzić rośliny, podlewać je i nawozić.

17 marca – tego dnia można robić w ogrodzie wszystko, ale lepiej nie pracować z korzeniami i nie podlewać roślin. Nadmierne podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i roślin.

18 marca — cudowny dzień do sadzenia i siewu, wiec możecie śmiało uprawiać swój ogródek. Jednak tego dnia lepiej będzie nie przesadzać i szczypać roślin.

25 marca — tego dnia można sadzić i przesadzać rośliny, przeprowadzać przerzedzenie oraz odchwaszczanie.

26 marca — w tym dniu należy podlewać rośliny obficie. Można śmiało sadzić i przesadzać dowolne kwiaty i rośliny owocowe. Tego dnia nie ma żadnych przeciwwskazań do prac w ogrodzie.

27 marca – bardzo korzystny dzień do pracy w ogrodzie. Od tego dnia rośliny zaczną rosnąć bardzo szybko. Możecie wykonywać dowolną pracę z roślinami.

28 marca – tego dnia rośliny będą rosły bardzo dynamicznie. Wszelkie prace w ogrodzie są mile widziane. Nie ma żadnych ograniczeń. Wszystkie wysiłki przyniosą dobre rezultaty.

29 marca – ten dzień jest bardziej odpowiedni do pracy z ziemią: spulchniania, podlewania, przetwarzania, nawożenia. Tego dnia lepiej nie przesadzać i nie nawozić drzew owocowych.

30 marca – tego dnia możecie przypadkowo uszkodzić system korzeniowy, dlatego należy zachować ostrożność. Przesadzanie i przycinanie roślin lepiej odłożyć na później, natomiast można bez żadnych wątpliwości siać sadzonki i sądzić rośliny.

Najbardziej niekorzystne dni do siewów oraz sadzenia roślin

• 19 marca;

• 20 marca;

• 21 marca;

• 23 marca;

• 24 marca;

• 31 marca.

W niekorzystne dni księżycowe należy odłożyć pracę w ogrodzie na później, ponieważ wszystko, co Wy będziecie robić w tym okresie, tylko zaszkodzi płodności i zdrowiu roślin. W tych dniach lepiej powstrzymać się od sadzenia, siewu, moczenia, szczepienia i przesadzania jakichkolwiek roślin. Jednak podlewanie, nawożenie i spulchnianie gleby w tym okresie wcale nie jest przeciwwskazane.

A teraz omówimy każdy z wymienionych dni.

19 marca – w tym dniu lepiej powstrzymać się od wszelkich działań związanych z ogrodem. Podlewanie spowoduje gnicie korzeni, nawożenie – oparzenia liści. W tym okresie nie można również sadzić, przesadzać i przerzedzać roślin.

20 marca – tego dnia podlewanie będzie najbardziej szkodliwe dla roślin. Woda pozostanie w glebie i spowoduje gnicie korzeni.

21 marca – jeśli do pracy zostaną użyte narzędzia ogrodowe, to spowoduje niebezpieczeństwo uszkodzenia roślin.

23 marca – w tym dniu surowo zabrania się sadzenia, przesadzania, szczepienia roślin, wykopywania gleby i pracy z korzeniami.

24 marca – te same ograniczenia, co i 23 marca. Kategorycznie nie zaleca się siać nasion – oni po prostu nie wykiełkują.

31 marca – tego dnia dozwolone jest tylko podlewanie roślin.

W inne dni księżyc nie będzie miał większego wpływu na wzrost, zdrowie i płodność roślin, dlatego dozwolone są wszelkie prace ogrodowe.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational