Ktoś lubi klasyczne marynowane pomidory w słoikach, ktoś – marynowane pomidorki koktajlowe, natomiast my chcemy podzielić się z wami przepisem na marynowane pomidory w plastrach. To jest przepis na litrowy słoik, dlatego nie podajemy dokładnej ilości pomidorów.

Składniki:

Sposób przygotowania:

  1. Pomidory pokrój na plastry lub połówki. To mogą być zarówno klasyczne czerwone, jak i żółte pomidory. Włóż je do litrowego słoika, dodaj pietruszkę.

  2. Aby przygotować solankę, wlej do garnka wodę, dodaj cukier oraz sol. Dodaj również liść laurowy. Doprowadź tę mieszankę do wrzenia, następnie dodaj ocet (9%).

  3. Wlej wrzącą solankę do słoika z pomidorami. Pasteryzuj około 5-10 minut, następnie szczelnie zakręć słoiki z przetworami.

  4. Pomidory w słoikach na zimę są gotowe. Odwróć słoiki do góry dnem, owiń je ciepłym kocem i zostaw w temperaturze pokojowej do całkowitego ostudzenia. Następnie możesz schować przetwory do piwnicy lub innego chłodnego miejsca. Opcjonalnie do pomidorów można również dodać cebulę, czosnek, zioła i różne przyprawy.