Nawet jeśli macie najnowszy model pralki, która ma ona funkcję „delikatnego prania”, mimo wszystko są rzeczy, których absolutnie nie można w niej prać. Dlatego, zanim wrzucicie cokolwiek do pralki, sprawdźcie, czy nie ma wśród tych rzeczy jakichś pozycji z tej listy.

Ubrania wyszywane koralikami lub cekinami, koronkowe ubrania oraz inne delikatne tkaniny

Eleganckie ciuchy ozdobione koralikami lub haftem można łatwo zepsuć w pralce. Koronkowe ubrania również mogą się zepsuć – wystarczy tego, ze koronka zaczepi się o haczyki, guziki lub zamki błyskawiczne. Najlepiej prać takie rzeczy ręcznie lub oddać je do pralni chemicznej.

Bielizna damska

Nie zaleca się również prania bielizny w pralce, ponieważ fiszbiny, haczyki i pętelki mogą łatwo się zepsuć oraz uszkodzić wnętrze pralki. Bieliznę lepiej prać ręcznie lub w specjalnym worku do prania bielizny.

Skórzane trampki

Nie wszystkie trampki można prać w pralce. Buty ze skóry lub nubuku najbezpieczniej jest prać ręcznie, w przeciwnym razie buty na pewno stracą swój pierwotny wygląd. Ponadto, nie polecamy suszenia trampek na kaloryferze – tak, to jest bardzo szybki sposób, ale wysoka temperatura może po prostu zniszczyć je.

jakich rzeczy absolutnie nie można prać w pralce
jakich rzeczy absolutnie nie można prać w pralce

Popularne wiadomości teraz

Magda Stużyńska mieszka jak w pałacu. Jej dom jest po prostu przepiękny

Mrowisko

Przeładowywanie bębna pralki

Przeładowanie bębna pralki może spowodować duże kłopoty. Po pierwsze, pralka nie będzie w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniem, a suszarka nie będzie w stanie wygenerować strumienia powietrza do równomiernego rozprowadzenia. Po drugie: przeładowywanie może prowadzić do awarii pralki. Mokre pranie zatkane w pralce będzie obciążać pasek i łożyska, co doprowadzi do przegrzania, a w rezultacie – do spalenia silnika.

Rzeczy z zamkiem błyskawicznym

Przed wrzuceniem rzeczy z zamkami błyskawicznymi do pralki warto się upewnić, czy one są zapięte. Otwarty zamek błyskawiczny podczas prania może uszkodzić zarówno ciuchy, jak i pralkę.