Jeśli jesteś kobietą pewnie nie raz słyszałaś jak POWINNAŚ się zachowywać i czego Ci NIE WYPADA. Żyjemy w świecie niekończących się oczekiwań wobec kobiet, którym nie sposób dorównać i o tym właśnie jest film, który w przeciągu kilku dni zdobył miliony wyświetleń.

W roli rektora występuje Cynthia Nixon, znana szerszemu gronu jako Miranda z kultowego "Sexu w Wielkim Mieście". Dziś aktywistka i działaczka społeczna. Aktorka podczas 3-minutowego filmu czyta wiersz napisany przez Camille Rainville, który jest swego rodzaju manifestem feministycznym.

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Cytaty o kobiecej sile, które zmieniają życie! Musisz je poznać!

"Twoja spódnica jest za krótka. Zakryj się. Jesteś za chuda. Jesteś za gruba. Ogól się. Wybiel. Pomaluj usta. Nie bądź dziwką. Nie narzekaj. Nie daj się zgwałcić. Po prostu bądź damą"

Wiersz napisany kilka lat temu, przez wówczas 22-letnią Rainville wciąż jest aktualny i.. zapewne będzie aktualny jeszcze przez lata. Jesteśmy oceniane z każdych stron. Jednym z nas dostaje się za to, że nie noszą rozmiaru 34, a innym za to, że są za szczupłe. Wciąż coś mamy za małe, za duże i wyborów dokonujemy złych.

"Nie bądź cnotliwa, nie bądź taka sztywna, uśmiechaj się częściej"

Kiedy byłyśmy małymi dziewczynkami mówiono nam, byśmy się nie wychylały, były grzeczne, ciche i uśmiechały się jak laleczki nawet jeśli nie mamy na to ochoty... A potem dorastasz i społeczeństwo uważa cię za sztywniarę. 

Masz trójkę dzieci - tylko przez 500+, a kiedy nie masz ich wcale - nie zasługujesz na miano prawdziwej kobiety. Wciąż tłumaczysz się z podejmowanych decyzji, tego jak wyglądasz czy nie wyglądasz. Czy jesteś sama, czy wolisz kobiety, czy w ogóle nie wolisz nikogo.

Sanna Marin została właśnie najmłodszą premierką na świecie

Bądź drobna. Bądź grzeczna. Bądź kobieca. Noś rozmiar zero. Noś podwójne zero. Bądź niczym. Bądź mniej niż niczym”

W czasach kiedy tak łatwo przychodzi nam oceniać innych i mówić im jak mają żyć, może lepiej skupmy się na swoim szczęściu? Nikt nie stworzył nas po to byśmy spełniały czyjeś oczekiwania. Jesteśmy dorosłe, możemy podejmować decyzję samodzielnie i nikomu się z tego tłumaczyć nie musimy. 

Nagranie z polskimi napisami możesz obejrzeć tutaj

Za produkcję materiału odpowiedzialna była Claire Rothstein, fotografka, twórczyni i redaktorka naczelna magazynu „Girls Girls Girls”, a za kamerą stanął Paul McLean.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com