Jeziora to naprawdę wyjątkowe i przepiękne perły natury. Cisza, harmonia, spokój i niesamowite widoki – takie miejsca idealnie nadają się, aby uciec od miasta i wreszcie się zrelaksować.

Jezioro Synewyr

Jezioro Synewyr to najbardziej romantyczne i najpiękniejsze miejsce w ukraińskich Karpatach. Warto zauważyć, że to jezioro jest znane i popularne nie tylko na Ukrainie. W okolicach tego unikatowego pomnika przyrody można podziwiać niezwykle malownicze widoki Karpat. Z tym jeziorem są związane wiele romantycznych legend. Ludowa nazwa tego niesamowicie pięknego jeziora brzmi jak "Morskie Oko", ponieważ jeżeli spojrzeć na niego z góry, to jego kształt przypomina gigantyczne oko. Jezioro jest położone na wysokości 989 m n.p.m.

Jezioro Świtaź

Jest najgłębszym jeziorem Ukrainy. Jezioro Świtaź wchodzi do grupy Jezior Szackich i jest uważane za główną atrakcję Szackiego Parku Narodowego. To jezioro jest bogate w różne gatunki ryb I, oprócz tego, ma cenne właściwości lecznicze i dużą zawartość minerałów. Nie ma wiec nic dziwnego w tym, że Świtaź jest uznawany za jedno z 7 naturalnych cudów Ukrainy. Świeże powietrze, niespotykanie czysta i przeźroczysta woda oraz niesamowite krajobrazy jeziora na pewno nie pozostawia nikogo obojętnym.

Popularne wiadomości teraz

„Przez dziesięć lat czekałam na powrót męża, nie chciałam uwierzyć, że nas zostawił. Ale wkrótce dowiedziałam się, że Andrzej znalazł bogatą kobietę”

Pewien facet znalazł zniszczony portfel. Nie miał pojęcia, do czego może on prowadzić: „ Czekałam na ciebie całe życie”

„W pierwszych miesiącach po porodzie marzyłam, że ktoś zabierze syna, ale dwadzieścia lat później zdałam sobie sprawę, jak bardzo zgrzeszyłam”

Żona zdała sobie sprawę ze wszystkiego, gdy przekroczyła próg domu i odkryła, że brakuje jej futra: „Maciej, jak mogłeś”

Jezioro Niesamowite

To jest prawdziwy cud natury. Długość jeziora wynosi 88 m, a maksymalna głębokość 1,5 m. W tym jeziorze nie ma ryb, ale zgodnie z legendą w jego wodach żyją grzeszne dusze samobójców. Wystarczy rzucić kamień do jeziora, jak ich dusze natychmiast przekształcają się w czarne chmury i niczym przyciągają złą pogodę. Natomiast woda z tego jeziora ma magiczne właściwości, więc zgodnie z legendą każdy, kto opłuka tą wodą twarz, w ciągu następnego roku spotka swoją drugą połówkę.

Jezioro Brebeneskuł

To jest wysokogórskie jezioro położone w górach Zakarpacia. Woda w tym jeziorze jest zawsze krystalicznie czysta i chłodna. Niesamowite górskie powietrze oraz karpacka natura oczarowuje każdego, kto tutaj przyjeżdża. To jest niegłębokie jezioro – jego maksymalna głębokość dochodzi do 2,8 metra. Brebeneskuł jest uważany za prawdziwy szmaragd, zagubiony w górach, i otoczony zielonymi lasami grzbietu Czarnohory.

Jezioro Mleczne (Molochnyi Lyman)

Jest to dość tajemnicze i nieprzewidywalne miejsce. Kiedyś ono było zamknięte dla odwiedzających, później jednak zostało otwarte, lecz przez jakiś czas ono nawet było „w połowie” otwarte. Tak czy inaczej, woda z tego jeziora ma właściwości lecznicze. Co ciekawe, w środku lata woda w tym jeziorze nagrzewa się nawet do 40 stopni. Jezioro Mleczne jest miejscem gniazdowania różnych gatunków ptaków, oprócz tego, ono jest bogate w cenne gatunki ryb. W pobliżu tego jeziora również można spotkać 14 gatunków rzadkich roślin i zwierząt, które są wymienione w Czerwonej Księdze Ukrainy.

Jezioro Shelekhivskie

To jest jezioro z historią. Mówi się nawet, że ono jest tak stare, jak Bajkał. Ten niesamowity cud natury nie pozostawia nikogo obojętnym. Zawsze panuje tu spokój i cisza. Jezioro Shelekhivskie jest cennym pomnikiem przyrody. Rybacy uważają to jezioro za doskonałe miejsce do wypoczynku. Z lotu ptaka jezioro to przypomina wielką podkowę, pośrodku której znajduje się zielona wyspa.

Jezioro Mariczejka

To urocze jezioro jest otoczone gęstym borem świerkowym. Legenda związana z nazwą tego jeziora mówi, że pewnego razu dziewczyna o imieniu Mariczka poświęciła swoje życie, by ratować mieszkańców wioski, którzy uciekali przed wrogami. Jezioro powstało z łez jej ukochanego – Iwana. Las wokół tego jeziora otrzymał nazwę Dziewiczego.

Jezioro Białe

To jezioro jest miejscem wiecznej młodości. W pobliżu tego pięknego jeziora znajdują się leśne siedliska przyrodnicze oraz mokradła Polesia Zachodniego. Zapach sosnowego lasu, ciepły wietrzyk i gorący piasek pod stopami sprawiają wrażenie prawdziwego raju na ziemi. Co ciekawe, wodę z tego jeziora niegdyś nawet wożono aż do Warszawy – wszystko przez jej odmładzające właściwości.