Jeziora to naprawdę wyjątkowe i przepiękne perły natury. Cisza, harmonia, spokój i niesamowite widoki – takie miejsca idealnie nadają się, aby uciec od miasta i wreszcie się zrelaksować.

Jezioro Synewyr

Jezioro Synewyr to najbardziej romantyczne i najpiękniejsze miejsce w ukraińskich Karpatach. Warto zauważyć, że to jezioro jest znane i popularne nie tylko na Ukrainie. W okolicach tego unikatowego pomnika przyrody można podziwiać niezwykle malownicze widoki Karpat. Z tym jeziorem są związane wiele romantycznych legend. Ludowa nazwa tego niesamowicie pięknego jeziora brzmi jak "Morskie Oko", ponieważ jeżeli spojrzeć na niego z góry, to jego kształt przypomina gigantyczne oko. Jezioro jest położone na wysokości 989 m n.p.m.

Jezioro Świtaź

Jest najgłębszym jeziorem Ukrainy. Jezioro Świtaź wchodzi do grupy Jezior Szackich i jest uważane za główną atrakcję Szackiego Parku Narodowego. To jezioro jest bogate w różne gatunki ryb I, oprócz tego, ma cenne właściwości lecznicze i dużą zawartość minerałów. Nie ma wiec nic dziwnego w tym, że Świtaź jest uznawany za jedno z 7 naturalnych cudów Ukrainy. Świeże powietrze, niespotykanie czysta i przeźroczysta woda oraz niesamowite krajobrazy jeziora na pewno nie pozostawia nikogo obojętnym.

Popularne wiadomości teraz

Odeszła wybitna aktorka Barbara Borys-Damięcka. Mama Grzegorza Damięckiego miała 85 lat

Niesamowite odkrycie. Tajemnicza przeszłość ojca Macieja Kurzajewskiego odkryta

Co łączy wdowę po Krzysztofie Krawczyku i jego menedżera. Prawda wyszła na jaw

Małgorzata Rozenek-Majdan pożegnała syna. Nie może uwierzyć, jak to się stało. "Jeszcze niedawno nosiłam na rękach i przytulałam"

Jezioro Niesamowite

To jest prawdziwy cud natury. Długość jeziora wynosi 88 m, a maksymalna głębokość 1,5 m. W tym jeziorze nie ma ryb, ale zgodnie z legendą w jego wodach żyją grzeszne dusze samobójców. Wystarczy rzucić kamień do jeziora, jak ich dusze natychmiast przekształcają się w czarne chmury i niczym przyciągają złą pogodę. Natomiast woda z tego jeziora ma magiczne właściwości, więc zgodnie z legendą każdy, kto opłuka tą wodą twarz, w ciągu następnego roku spotka swoją drugą połówkę.

Jezioro Brebeneskuł

To jest wysokogórskie jezioro położone w górach Zakarpacia. Woda w tym jeziorze jest zawsze krystalicznie czysta i chłodna. Niesamowite górskie powietrze oraz karpacka natura oczarowuje każdego, kto tutaj przyjeżdża. To jest niegłębokie jezioro – jego maksymalna głębokość dochodzi do 2,8 metra. Brebeneskuł jest uważany za prawdziwy szmaragd, zagubiony w górach, i otoczony zielonymi lasami grzbietu Czarnohory.

Jezioro Mleczne (Molochnyi Lyman)

Jest to dość tajemnicze i nieprzewidywalne miejsce. Kiedyś ono było zamknięte dla odwiedzających, później jednak zostało otwarte, lecz przez jakiś czas ono nawet było „w połowie” otwarte. Tak czy inaczej, woda z tego jeziora ma właściwości lecznicze. Co ciekawe, w środku lata woda w tym jeziorze nagrzewa się nawet do 40 stopni. Jezioro Mleczne jest miejscem gniazdowania różnych gatunków ptaków, oprócz tego, ono jest bogate w cenne gatunki ryb. W pobliżu tego jeziora również można spotkać 14 gatunków rzadkich roślin i zwierząt, które są wymienione w Czerwonej Księdze Ukrainy.

Jezioro Shelekhivskie

To jest jezioro z historią. Mówi się nawet, że ono jest tak stare, jak Bajkał. Ten niesamowity cud natury nie pozostawia nikogo obojętnym. Zawsze panuje tu spokój i cisza. Jezioro Shelekhivskie jest cennym pomnikiem przyrody. Rybacy uważają to jezioro za doskonałe miejsce do wypoczynku. Z lotu ptaka jezioro to przypomina wielką podkowę, pośrodku której znajduje się zielona wyspa.

Jezioro Mariczejka

To urocze jezioro jest otoczone gęstym borem świerkowym. Legenda związana z nazwą tego jeziora mówi, że pewnego razu dziewczyna o imieniu Mariczka poświęciła swoje życie, by ratować mieszkańców wioski, którzy uciekali przed wrogami. Jezioro powstało z łez jej ukochanego – Iwana. Las wokół tego jeziora otrzymał nazwę Dziewiczego.

Jezioro Białe

To jezioro jest miejscem wiecznej młodości. W pobliżu tego pięknego jeziora znajdują się leśne siedliska przyrodnicze oraz mokradła Polesia Zachodniego. Zapach sosnowego lasu, ciepły wietrzyk i gorący piasek pod stopami sprawiają wrażenie prawdziwego raju na ziemi. Co ciekawe, wodę z tego jeziora niegdyś nawet wożono aż do Warszawy – wszystko przez jej odmładzające właściwości.