W tym artykule opowiemy o niesamowitych różowych jeziorach w różnych zakątkach świata, które powinien zobaczyć każdy.

Jezioro Eyre, Australia Południowa

Jezioro Eyre jest położone na odległości 700 kilometrów od Adelajdy i nosi honorowy tytuł największego słonego jeziora w Australii. To jezioro dość rzadko zostaje wypełnione wodą – w ciągu ostatnich 160 lat to wydarzyło się tylko trzy razy. Ogólnie powierzchnia wody w jeziorze Eyre ma brązowy kolor i tylko w kilku miejscach można zobaczyć różowe plamy. To zjawisko można wytłumaczyć tym, że kiedy jezioro zaczyna wysychać, w nim zaczynają rozmnażać się halofity (rośliny odporne na zasolenie podłoża), które nadają wodzie odcienie różu.

Hutt Lagoon, Australia Zachodnia

Położona w regionie Kalbari w Zachodniej Australii Laguna Hutt jest nie tylko popularnym miejscem turystycznym, ale także największą na świecie plantacja mikroalg. Czerwono-różowy odcień laguny jest spowodowany obecnością glonów Dunaliella salina wytwarzających karotenoidy, które są źródłem witaminy A, jak również są używane jako barwnik do żywności.

Popularne wiadomości teraz

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Jezioro Hillier, Australia Zachodnia

Jezioro Hillier, położone na wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche w południowo-zachodniej Australii, jest jednym z najbardziej mistycznych jezior na świecie. Wszystko dlatego, że naukowcy przez kilka lat nie mogli zrozumieć, dlaczego to jezioro ma taki jaskrawy kolor. Tak było do 2016 roku – wtedy naukowcy odkryli, że różowy kolor jeziora jest wynikiem wysokiego zasolenia połączonego z obecnością Dunaliella salina.

Laguna Colorada, Boliwia

Laguna Colorada, położona w południowo-zachodniej części płaskowyżu Altiplano na terenie rezerwatu Eduardo Avaroa w Boliwii, słynie nie tylko z czerwono-różowego koloru, ale także z pierzastych mieszkańców. Laguna Kolorado jest domem dla ponad dwustu gatunków ptaków wędrownych. Wśród nich są takie rzadkie gatunki jak flaming krótkodzioby, a także flamingi andyjskie i chilijskie. Wszystko dlatego, że bakterie odżywcze, które znajdują się w dolnej warstwie laguny, są dla tych ptaków prawdziwym smakołykiem.

Lac Retba, Senegal

Jezioro Retba, lub jak nazywają je miejscowi Lac Rose, ma wysokie stężenie soli, które podobnie jak Morze Martwe pozwala ludziom łatwo unosić się na powierzchni wody. Obecnie to jezioro jest miejscem wydobywania soli, właśnie dlatego jego dwukilometrowa linia brzegowa jest gęsto usiana płaskodennymi łodziami. Codziennie miejscowi, zabierając ze sobą niezbędny sprzęt, wypływają na środek jeziora, aby wydobyć sól z dna jeziora. Ta praca jest nie tylko bardzo ciężka, ale także bardzo niebezpieczna, ponieważ takie stężenie roztworu soli może powodować mechaniczne podrażnienie skóry w ciągu zaledwie kilku minut. Miejscowi jednak wymyślili sposób, aby sobie z tym poradzić – przed wejściem do łodzi oni smarują się masłem shea, które zapobiega powstawaniu ran.