Boże Narodzenie to czas magiczny. Dla wielu jest to tradycja i każdego roku pielegnujemy ją i dokładamy kolejne piękne wspomnienia. Część wynosimy z domu, kolejne dokładamy kiedy my tworzymy nasze rodziny.

Smaczny i prosty przepis na roladę szpinakową z łososiem

Jest wiele pięknych tradycji, ciekawe czy i Ty pielęgnujesz jakąś z nich? Pzredstawiamy 5 najważniejszych.

12 potraw wigilijnych

Popularne wiadomości teraz

Modlitwa w sprawach beznadziejnych. Te słowa warto znać

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Najczęściej przygotowujemy ich 12, co symbolizuje liczbę apostołów oraz miesięcy. Na przestrzeni dziejów zdarzało się jednak różnie. Zgodnie ze starym obyczajem, liczba obrzędowych dań wigilijnych powinna być nieparzysta (co zapewniało urodzaj w nadchodzącym roku), 5 lub 7 (w zależności od zamożności) podawano w domach chłopskich, 9 – w szlacheckich, natomiast u arystokracji 11, a nawet 13. Jak to tłumaczono? – 7 to liczba dni tygodnia, a 9 – pamiątka dziewięciu chórów anielskich.

Świeca na stole

Troska o domowy ogień to bardzo stara tradycja. Dawniej palono światła i podtrzymywano płomienie w piecu przez całą wigilijną noc. Postaw więc w ten wieczór na stole choćby nastrojowe świece. Jest to nie tylko wigilijna, lecz także bożonarodzeniowa tradycja. W pierwszy i w drugi dzień świąt też o tym pamiętaj.

Dodatkowe nakrycie

Na stole ustawiamy dodatkowe nakrycie, przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca. Pusty talerz to także wyraz pamięci o bliskich, którzy już odeszli i nie mogą usiąść z nami przy wigilijnym stole.

Całowanie pod jemiołą

Jemioła to symbol płodności i życia, a całowanie pod nią to także tradycja świąt Bożego Narodzenia. Wróży miłość i szczęście na lata, a po świętach należy jemiołę zasuszyć i przechować przez kolejny rok.

Dzielenie się opłatkiem

Po modlitwie, na znak pojednania, miłości, przyjaźni i pokoju następuje dzielenie się opłatkiem – świętym chlebem (skłóceni nie zasiadają razem do stołu). Towarzyszy temu wzajemne składanie życzeń. Zwyczaj łamania się nim, jest powtórzeniem dzielenia się chlebem podczas ostatniej wieczerzy.

A dla Ciebie, która tradycja jest najwazniejsza?

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com