24 grudnia jest 358  dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 7 dni. Imieniny obchodzą:  Ada, Adam, Adamina, Adela, Delfin, Druzjan, Druzjanna, Eryk, Eryka, Ewa, Ewelina, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Józef, Paula, Tarsylia i Zenobiusz.

Dlaczego w tym roku Beata Ścibakowna i Jan Englert postanowili nie przygotowywać się do świąt

24 grudnia Wigilia w Polsce

24 grudnia w kościołach zachodnich jest Wigilia Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Jest wielkie święto, które obchodzą dzisiaj wszyscy katolicy.

Oto przygotowaliśmy dla ciebie tradycje i obyczaje tego wspaniałego święta. Jeszcze 200 lat później ustaliła się tradycja wieczorowej kolacji, która w dzisiejszych czasach nazywana jako Wigilia.

Wigilijny stół

Popularne wiadomości teraz

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Wigilia- pierwotnie oznaczała straż nocną i oczekiwanie. Dawniej w każdą wigilię obowiązywał post. Do stołu można był siadać tylko wtedy, gdy pojawi się pierwsza gwiazda. W polskiej tradycji, ojciec, jako najstarszy w rodzinie, zaczynał wieczerzę modlitwą. Następnie każdy próbował opłatek i składał sobie życzenia. Na stole wigilijnym muszą znajdować się 12 potraw. Pod każdym talerzem natomiast powinien znaleźć się pieniążek oraz łuska z karpia, zapewnią szczęście i pomyślność finansową w nadchodzącym roku.

Taka rzecz, jak dekoracja też musi być na świątecznym stole. Czerwone i złote serwetki, świąteczne stroiki, gałązki choinkowe. Jednak trzeba pamiętać, że głównym elementem na stole muszą być dania, nie trzeba przesadzać z ozdobami.

Małgorzata Godlewska śpiewa kolejną kolędę

Istnieje też uwierzcie, że jak spędzisz Wigilię, taki i będzie mieć Nowy Rok. Dlatego bardzo ważne jest to, aby w ten dzień uśmiechać się, mieć porządek w domu i odnosić się do swoich bliskich z miłością i powagą.

Życzymy Ci dobrej i bajkowej Wigilii! Wesołych Świąt!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com