24 grudnia jest 358  dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 7 dni. Imieniny obchodzą:  Ada, Adam, Adamina, Adela, Delfin, Druzjan, Druzjanna, Eryk, Eryka, Ewa, Ewelina, Godzisław, Godzisława, Grzegorz, Grzymisława, Hermana, Hermina, Herminia, Irma, Irmina, Józef, Paula, Tarsylia i Zenobiusz.

Dlaczego w tym roku Beata Ścibakowna i Jan Englert postanowili nie przygotowywać się do świąt

24 grudnia Wigilia w Polsce

24 grudnia w kościołach zachodnich jest Wigilia Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu. Jest wielkie święto, które obchodzą dzisiaj wszyscy katolicy.

Oto przygotowaliśmy dla ciebie tradycje i obyczaje tego wspaniałego święta. Jeszcze 200 lat później ustaliła się tradycja wieczorowej kolacji, która w dzisiejszych czasach nazywana jako Wigilia.

Wigilijny stół

Popularne wiadomości teraz

"Jeśli chcecie żyć szczęśliwie, nigdy nie dawajcie swoim mężczyznom drugiej szansy. Po rozwodzie nauczyłam się tej lekcji na zawsze"

"Co za zdrada, nie mam pojęcia, od kogo są te bukiety": byli dobroczyńcy, którzy powiedzieli mi o twoich podróżach

"Kiedyś skończyły mi się pieniądze i byłam w innym mieście. Nie miałam ani grosza w portfelu, więc zadzwoniłam do męża, ale on mnie zaskoczył"

Żaden z gości na weselu nie miał pojęcia, że para młoda ledwo się zna, ale Anna nie spodziewała się, że będzie to znak od losu

Wigilia- pierwotnie oznaczała straż nocną i oczekiwanie. Dawniej w każdą wigilię obowiązywał post. Do stołu można był siadać tylko wtedy, gdy pojawi się pierwsza gwiazda. W polskiej tradycji, ojciec, jako najstarszy w rodzinie, zaczynał wieczerzę modlitwą. Następnie każdy próbował opłatek i składał sobie życzenia. Na stole wigilijnym muszą znajdować się 12 potraw. Pod każdym talerzem natomiast powinien znaleźć się pieniążek oraz łuska z karpia, zapewnią szczęście i pomyślność finansową w nadchodzącym roku.

Taka rzecz, jak dekoracja też musi być na świątecznym stole. Czerwone i złote serwetki, świąteczne stroiki, gałązki choinkowe. Jednak trzeba pamiętać, że głównym elementem na stole muszą być dania, nie trzeba przesadzać z ozdobami.

Małgorzata Godlewska śpiewa kolejną kolędę

Istnieje też uwierzcie, że jak spędzisz Wigilię, taki i będzie mieć Nowy Rok. Dlatego bardzo ważne jest to, aby w ten dzień uśmiechać się, mieć porządek w domu i odnosić się do swoich bliskich z miłością i powagą.

Życzymy Ci dobrej i bajkowej Wigilii! Wesołych Świąt!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com