Hierarcha użył sformułowania „duchowi karłowie” w odniesieniu do ludzi, którzy zanoszą skargi do różnych stolic Europy i świata, a także oskarżają Polskę o różnego rodzaju kwestie.

Jednak, jak podkreślał, nie podają konkretnych nazwisk, co skłania do refleksji, czy wypowiedź ta ma charakter ogólny, czy też odnosi się do konkretnej grupy ludzi. Jednakże, pomimo braku konkretnych odniesień, przemówienie abpa Jędraszewskiego zostało odebrane jako mocno polityczne i kontrowersyjne.

Podczas kazania abp. Jędraszewski porównał postawę niektórych ludzi do postawy Piłata, który skazał Jezusa Chrystusa na śmierć. Według hierarchi, obecnie wiele osób pełniących różne role społeczne i urzędy, „ucieka od osobistej odpowiedzialności” i powtarza postawę Piłata. Tego typu ludzie, jak podkreślał abp. Jędraszewski, często mają na ustach frazesy o wolności, ale w rzeczywistości okazują się duchowymi karłami.

Hierarcha również krytykował osoby, które zanosiły skargi na Polskę do różnych stolic Europy i świata. Według abpa Jędraszewskiego, takie osoby nie potrafią się cieszyć z Polski i nie chcą być dumni z jej rzeczywistych osiągnięć.

- Nie potrafią się ani z Polski cieszyć, ani tym bardziej być dumnym z jej rzeczywistych osiągnięć. Nie chcą przy tym brać pod uwagę smutnych lekcji naszej niełatwej historii, których tragicznym symbolem stała się w XVIII wieku Targowica — mogliśmy usłyszeć.

Popularne wiadomości teraz

Emocjonalne pożegnanie. Justyna Kowalczyk z łzami w oczach żegna Kacpra Tekiegłego na cmentarzu

Michał Wiśniewski stracił dom. Wokalista wydał głośne oświadczenie. "Jest miejsce na rozwód"

Nie żyje aktor "M jak miłość", "Klanu" i "Miodowych lat". Tadeusz Wieczorek był legendą filmową

Anna Mucha opublikowała zdjęcie ze ślubu Cichopek. "Miałam mieszane uczucia odnośnie tego małżeństwa"

Zamiast tego, szukają rozwiązań nie tylko dla własnych kompleksów niższości, ale także dla czysto partyjniackich interesów. Oczywiście, jest to bardzo kontrowersyjna opinia, ponieważ wiele osób, które krytykują Polskę, robi to z powodu niezadowolenia z działań rządu, a nie z powodu swoich kompleksów.

Niektórym osobom jawi się ona (Polska – red.) jako coś, co naprawdę nie jest ich – jako coś wstydliwego, a nawet złego; na co należy zanosić skargi do różnych stolic Europy i świata. U nich szukają rozwiązań nie tylko dla własnych kompleksów niższości, ale także załatwiania czysto partyjniackich interesów - dobitnie podkreślał duchowny.

Abp. Jędraszewski odniósł się również do ostatnich kontrowersji wokół Jana Pawła II. Według hierarchi, w ostatnich tygodniach przeciwko niemu zostały wytoczone zarzuty, które miały zohydzić jego dobre imię w naszych sercach i sumieniach. Odnosząc się do wandalizmu, jaki miał miejsce na pomnikach papieża w kilku miastach Polski, abp. Jędraszewski nazwał to „zamachem przeciwko bezspornemu zwornikowi polskiej tożsamości”.

Inspiracje ku temu swoistemu zamachowi skierowanemu przeciwko bezspornemu zwornikowi polskiej tożsamości, jakim jest Jan Paweł II, pochodzą zarówno z pewnych polskich środowisk, jak i zagranicznych - mówił metropolita, dodatkowo wskazując na wojnę hybrydową przeciwko Polsce w związku z pomocą udzielaną Ukrainie.

Mimo że kazanie abpa Jędraszewskiego wzbudziło kontrowersje, z pewnością wywołało wiele dyskusji na temat polityki.

Pisaliśmy również o: Dawid Kubacki opowiada o planach dotyczących Wielkanocy. Skoczek zdradził, jak spędzi w tym roku święta

Może zainteresuje Cię to: Przeszłość Dagmary Kaźmierskiej. Archiwalne zdjęcia odkrywają jej niezwykły talent

Przypominamy o: Marcin Hakiel szczęśliwy z Dominiką, ale czy przeszłość im zagrażała? Oto co mówił kilka miesięcy temu