Oskarżenia ze strony matki jego dziecka, gorzkie słowa matki oraz wyznanie brata rzucają nowe światło na postać niesłusznie skazanego przed laty mężczyzny.

Jednak, jak mówi ekspertka, traumy, jakie doświadczył, mogą wyjaśnić jego zachowanie.

18 lat spędzonych w więzieniu, wiedza o swojej niewinności, a potem, po wyjściu, próba odnalezienia się w świecie, który diametralnie się zmienił – to wszystko stanowiło olbrzymią traumę dla Tomasza Komendy.

Odwrócił się od nas bez mrugnięcia okiem. Zostawił nas jak śmieci - powiedział brat Komendy w wywiadzie.

Prof. Agnieszka Lewicka-Zelent, pedagog resocjalizacyjna i mediatorka sądowa, mówi, że wiele osób uważa, iż wyjście z więzienia jest wspaniałym momentem, ale dla więźnia jest to trudna sytuacja.

Popularne wiadomości teraz

Pożegnanie pełne emocji. Kowalczyk wypowiada słowa, które zostaną zapamiętane na zawsze. "Nie zawiodę go"

Natalia Kukulska przeżyła naprawdę trudne chwile. Сo takiego wydarzyło się w otoczeniu Kukulskiej

Michał Wiśniewski stracił dom. Wokalista wydał głośne oświadczenie. "Jest miejsce na rozwód"

Marcin Hakiel i Dominika już wzięli ślub? Sekret pary wyszedł na jaw

Druga trauma to jest to wyjście po 18 latach i rozpoczęcie życia w zupełnie innych warunkach - powiedziała ekspertka. Dodała, że obserwatorzy mogli nie wiedzieć, że wyjście z więzienia wcale nie musiało być fenomenalnym uczuciem bezwarunkowego szczęścia Tomasza Komendy .

Musi on poradzić sobie z wieloma nowymi rzeczami, takimi jak technologia, zmieniające się zasady zachowania i oczekiwania społeczeństwa.

Komuś może się wydawać, że to wspaniały moment opuszczenia zakładu karnego i ten ktoś w końcu może sobie pożyć, odrobić wszystkie straty. Na poziomie psychologicznym to jest jednak bardzo trudna sytuacja - wyjaśnia i dodaje, że przez 18 lat zaszła tak wielka zmiana technologiczna, że zagubienie może powodować zwykłe kupienie biletu w biletomacie, czy pobieranie numerków w urzędzie.

Widząc sytuację, w jakiej jest obecnie Tomasz Komenda, ekspertka mówi, że nie można wykluczyć powrotu do więzienia.

To bardzo czarny scenariusz. Nie powiem, że nie jest jedną z możliwości, bo nie wiemy, co się wydarzy w życiu każdego z nas - wyjaśniła pedagog resocjalizacyjna i wskazała, że kluczem jest teraz zadbanie o psychikę.

Mogą to wywoływać problemy związane z poradzeniem sobie ze zmienionym otoczeniem i wolnością, a także dalsze skutki traumy, którą doznał w więzieniu.

Sprawa Tomasza Komendy budzi ogromne emocje. To ważny moment dla nas wszystkich, by pomyśleć o tym, jakie skutki może mieć przebywanie w więzieniu i jak możemy pomóc ludziom, którzy po wyjściu z niego mają trudności w odnalezieniu się w świecie zewnętrznym.

Tylko wtedy będziemy mogli zrozumieć, jakie skutki ma skazywanie ludzi za przestępstwa, których nie popełnili, i jak ważne jest zapobieganie takim sytuacjom.

Pisaliśmy również o: Dawid Kubacki opowiada o planach dotyczących Wielkanocy. Skoczek zdradził, jak spędzi w tym roku święta

Może zainteresuje Cię to: Przeszłość Dagmary Kaźmierskiej. Archiwalne zdjęcia odkrywają jej niezwykły talent

Przypominamy o: Marcin Hakiel szczęśliwy z Dominiką, ale czy przeszłość im zagrażała? Oto co mówił kilka miesięcy temu