Dżem agrestowy jest niezastąpionym źródłem witamin, których najbardziej brakuje nam zimą! Warto zaznaczyć, że najbardziej zdrowym jest akurat taki “ekspresowy” przetwór na zimę. Jagódki zachowują swój kształt i nie tracą swoich właściwości zdrowotnych.

Składniki:

Sposób przygotowania:

  1. Agrest umyj, osącz oraz usuń szypułki z obu stron. Następnie rozłóż jagody na papierowym ręczniku i zostaw do wyschnięcia.

  2. Przełóż jagody do garnka o odpowiednim rozmiarze. Wsyp polowe cukru i pozostaw na 30-60 minut w temperaturze pokojowej. W tym czasie owoce puszczą sok. Czasami jednak zdarza się, że agrest nie puszcza sok – wtedy należy nakłuć go wykałaczką.

  3. Zalej agrest z cukrem woda.

  4. Wstaw garnek z ta mieszanka na wolny ogień i doprowadź do wrzenia.

  5. Wsyp pozostały cukier i delikatnie wymieszaj tę masę jagodową, najlepiej za pomocą drewnianej łopatki.

  6. Gdy na powierzchni tej masy pojawi się piana, należy ją usunąć.

  7. Dżem należy gotować na wolnym ogniu przez około 5 minut po zagotowaniu, następnie trzeba zdjąć go z ognia i poczekać do ostygnięcia.

  8. Ponownie wstaw garnek na ogień, zagotuj dżem i gotuj jeszcze przez 5 minut po zagotowaniu, po czym zdejmij z ognia i ostudź.

  9. Powtórz tę czynność po raz trzeci, lecz po pięciominutowym gotowaniu przelej gorący dżem do małych świeżo sterylizowanych słoików. Zakręć słoiki i poczekaj, aż ostygną.

  10. Dżem najlepiej przechowywać w chłodnym i przewiewnym miejscu.