Delikatne lody śmietankowe to jeden z najlepszych włoskich deserów. Każdy, kto choć raz spróbował takich lodów, nigdy nie zapomni ich niesamowitego smaku. Okazuje się, że takie lody można przygotować nawet w domowych warunkach. Warto również zaznaczyć, że ten deser jest dość łatwy w przygotowaniu. Potrzebujesz tylko 5 podstawowych składników. Szacowany czas przygotowania takich lodów wynosi maksymalnie 30 min.

Składniki:

Sposób przygotowania:

  1. Wlej mleko do rondla i wstaw go na mały ogień. Do podgrzanego mleka dodaj masło, pokrojone na kawałki. Doprowadź tę masę do wrzenia.

  2. W oddzielnej misce połącz cukier, skrobię oraz żółtka. Całość dokładnie wymieszaj, aż do uzyskania konsystencji rzadkiej śmietany.

  3. Cienkim strumieniem wlej do mleka masę żółtkową, ciągle mieszając. Ponownie doprowadź do wrzenia. Następnie zdejmij rondel z ognia i umieść go w zimnej wodzie. Ciągle mieszając, poczekaj, aż masa będzie ciepła.

  4. Pozostaw tę masę w zimnej wodzie, aż ona całkowicie ostygnie. Od czasu do czasu mieszaj tę masę. Następnie przelej masę do foremek i wstaw je do zamrażarki do całkowitego zamrożenia.