Oto klasyczny przepis na domowe wypieki stworzony specjalnie dla tych ludzi, którzy nie chcą spędzać zbyt dużo nad garami. Będziecie potrzebować jedynie ciasta francuskiego, maku, rodzynek i 1 jajka, a za 20 minut już będziecie kosztować przepyszne bułeczki makowe o niesamowitym aromacie.

Składniki:

Sposób przygotowania:

  1. Ciasto francuskie należy wyjąć z lodówki i póki ono będzie się rozmrażać, trzeba zalać mak wrzątkiem i pozostawić go w wodzie do spęcznienia. Rodzynki opłukać i również zalać woda.

  2. Kiedy ciasto się rozmrozi, trzeba lekko go rozwałkować lub rozciągnąć rękami.

  3. Następnie trzeba ubić białko z cukrem, dodać odcedzony mak i dobrze wymieszać wszystkie składniki. Wyłóżcie tę mieszankę na ciasto, posypcie rodzynkami i ewentualnie dodajcie trochę cukru.

  4. Delikatnie zwińcie z tego ciasta roladę, pokrójcie ja na małe kawałki i odstawcie na chwilę. Następnie posmarujcie bułeczki żółtkiem z mlekiem i posypcie niewielką ilością maku.

  5. Bułeczki należy umieścić na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni na około 15-18 minut.