Znalezienie idealnych proporcji składników dla ciasta nie jest tak łatwym zadaniem, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka, ale nam się udało to zrobić. Ciasto przygotowane według tego przepisu zawsze wychodzi doskonale upieczone niezależnie od tego, gdzie znajduje się nadzienie: na dnie, w środku czy na wierzchu. Placek zrobiony z takiego ciasta wychodzi porowaty, puszyste i fantastycznie smaczne. Tym razem będziemy gotować ciasto z mrożonymi jagodami.

Składniki:

Sposób przygotowania:

Najpierw wsypcie do głębokiej miski 140 gramów cukru. Następnie rozbijcie jajka i dobrze ubijcie tę mieszankę trzepaczką lub mikserem (tak będzie szybciej).

Potem wlejcie olej (roślinny olej można zastąpić roztopionym masłem).

Następnie wlejcie mleko, dodajcie szczyptę soli i ponownie wymieszajcie wszystkie składniki.

Dodajcie proszek do pieczenia, mąkę i kontynuujcie ubijanie. Ciasto powinno być dość geste.

Ewentualnie możecie dodać wanilię w proszku, aby wzmocnić aromat oraz smak ciasta.

Weźcie formę do pieczenia (o średnicy np. 24 cm) i wsypcie do niej mrożone porzeczki. Posypcie jagody jedną łyżką cukru, skrobia i dokładnie wymieszajcie je. Porzeczkę można zastąpić dowolnymi jagodami, które najbardziej lubisz.

Za pomocą łyżki wylejcie ciasto na porzeczki.

Odpowiednio wcześniej rozgrzejcie piekarnik do temperatury 200 stopni. Wstawcie ciasto do rozgrzanego piekarnika na około pół godziny. Dokładny czas pieczenia zależy od waszego piekarnika.

Kiedy zobaczycie, że ciasto wyrosło i się zarumieniło, wyjmijcie go z piekarnika i za pomocą wykałaczki sprawdźcie, czy ono jest wystarczająco upieczone.

Wyjąć upieczone ciasto z piekarnika i odstawić na około 10 minut.

Następnie weźcie szpatułkę i za jej pomocą oddzielicie krawędzie ciasta od ścianek formy.

Przykryjcie ciasto dużym talerzem i odwróćcie formę do góry nogami.

Jeśli na dnie formy zostali jakieś jagódki, zbierzcie je za pomocą szpatułki i przełóżcie je na ciasto. Gotowe ciasto należy ostudzić.

Ciasto można posypać cukrem pudrem, a następnie podać gościom. Taki deser jest idealnym przysmakiem do popołudniowej herbatki lub kawy.