Ten deser wygląda bardzo świątecznie i jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Oczywiście można obejść się bez skórki, orzechów i innych skalników, wziąć tylko ciasto francuskie oraz czekoladę, ale z resztą składników smak tego wypieku jest zdecydowanie ciekawszy, a wygląd choinki jest znacznie bardziej elegancki.

Składniki:

Sposób przygotowania:

 1. Rozwałkować ciasto na kształt kola (o średnicy około 25 cm). Obciąć resztki, lecz nie wyrzucać – później wykorzystamy je do dekoracji choinki.

 2. Pośrodku koła zaznaczamy trójkąt. Koniecznie trzeba zostawić odstępy od krawędzi. Wykładamy na tę "choinkę" kawałki czekolady. Wykładamy je bardzo blisko do siebie, w razie potrzeby można podzielić je także na trójkąty, aby nadzienia  było jak najwięcej.

 3. Czekoladę trzeba posypać starta skórką z pomarańczy, ewentualnie można dodać również suszoną żurawinę. Można także dodać orzeszki.

 4. Następnie nad wierzchołkiem drzewa wycinamy trójkąt. A po bokach drzewa wykonujemy nacięcia w postaci ukośnych pasków.

 5. U podstawy drzewa również robimy nacięcia i usuwamy zbędne boki.

 6. Jeden po drugim zaginamy te paski do środka drzewa, nakładając je jeden na drugi.

 7. Gdy pozostaną ostatnie dwa paski, najpierw zagnij dolne krawędzie, nałóż je od góry pasami bocznymi, a na koniec ugnij podstawę drzewa.

 8. Z resztek ciasta robimy gwiazdkę na choinkę. Możecie dodatkowo umieścić pośrodku gwiazdki kawałek czekolady.

 9. Posmarować powierzchnię ciasta żółtkiem.

 10. Ozdabiamy drzewo drażetkami M&Ms i posypką cukierniczą.

 11. Wstawiamy ciasto do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na 15 minut, aż choinka się zarumieni.