Krystyna Janda

To jedna z najbardziej znanych polskich aktorek, która zagrała w wielu filmach Andrzeja Wajdy. Popularność zyskała dzięki udziałowi w filmach politycznych, nagranych w czasach odwilży. Obecnie ona pracuje w teatrze jako aktorka, czasami także występuje w roli reżyserki.

Wisława Szymborska

Poetka oraz tłumaczka, Szymborska została jedną z niewielu kobiet, które zostali laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jej pierwsze prace zostały napisane w duchu socrealizmu. Na szczególną uwagę zasługują jej wplątane w codzienność pesymistyczne refleksje co do przyszłości ludzkości oraz dość ironiczny charakter jej wierszy.

Joanna Pacuła

Jest to bardzo znana amerykańska aktorka polskiego pochodzenia. Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego dziewczyna postanowiła przeprowadzić się do Stanów, gdzie i zaczęła swoja międzynarodową karierę aktorki oraz modelki. Obecnie współpracuje z najlepszymi reżyserami z Hollywood. Zagrała w takich słynnych filmach jak Park Gorkiego (Gorky Park) w reżyserii Michaela Apteda oraz Pocałunek (The Kiss) w reżyserii Pena Denshama.

Maria Skłodowska-Curie

Jej odkrycie pierwiastka chemicznego radu dało podwaliny pod rozwój fizyki nuklearnej i radioterapii onkologicznej. To była kobieta pełna pasji i determinacji, całkowicie oddana nauce. Zmarła na anemie, poprzedzoną chorobą popromienną.

Barbara Brylska

Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek filmowych. Zyskała sławę dzięki roli Ewy w filmie „Potem nastąpi cisza” (1966). Dużą popularność jej przyniosła rola w filmie Kawalerowicza „Faraon”, opartym na powieści historycznej Bolesława Prusa. Swego czasu aktorka często grała role w filmach zagranicznych – bułgarskich, niemieckich, czechosłowackich. Największą popularność w ZSRR aktorka zyskała dzięki roli Nadi Szewielowej w filmie „Szczęśliwego Nowego Roku” w reżyserii Eldara Riazanowa.

Popularne wiadomości teraz

Katarzyna Dowbor pokazała w sieci zdjęcie z mamą. Seniorka jest w świetnej kondycji

Po rozwodzie Doda nie zaznała długo spokoju. Wokalistka usłyszała zarzuty. Dodzie grozi 5 lat pozbawienia wolności

Ciekawy psychotest. Wybierz jedno z trzech drzew i zobacz jakie są Twoje najmocniejsze strony

Pieniądze spadną z nieba: 4 znaki zodiaku będą mieć wielkie szczęście w finansach w nowym 2022 roku

Irena Szewińska

To była wybitna polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich, pięciokrotna medalistka mistrzostw Europy. Szewińska czterokrotnie była wybierana na najlepszego sportowca Polski (wśród mężczyzn oraz kobiet) – 1965, 1966, 1974, 1976. Niejednokrotnie biła rekord świata w biegach sprinterskich. Jej kariera sportowa była jedna z najdłuższych w praktyce międzynarodowej (z 18 do 34 lat).

Maryla Rodowicz

To jest znana polska piosenkarka, głównie muzyki pop, ale także rock i folk rock. Jeszcze w wieku szkolnym zaczęła grać na gitarze oraz brać udział w przeróżnych konkursach piosenki. W latach 1969-1971 młoda piosenkarka trzy razy zdobyła zwycięstwo na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1984 na terenie ZSRR ukazała się płyta pod tytułem “Maryla Rodowicz”, który uzyskał nakład bliski około 10 milionów egzemplarzy. Kilka jej albumów uzyskali status złotej płyty, natomiast album “Marysia biesiadna” uzyskał status platynowej płyty.

Barbara Trzetrzelewska

Polska piosenkarka, znana jako Basia. Zyskała międzynarodowe uznanie po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii na początku lat osiemdziesiątych. Śpiewała w zespole Matt Bianco oraz występowała z pianistą Danny White. W 1987 roku ukazał się jej pierwszy solowy album. Kilka jej singlów podbiły listy brytyjskich przebojów. Niemniej jednak, w Polsce piosenkarka nadal jest zbyt mało znana.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana