Na swoim profile w sieci społecznościowej Nia często dzieli się ważnymi informacjami i wskazówkami, które pomagają rodzicom, które znalazły się w podobnej sytuacji.

W nowym poście młoda matka podzieliła się z publicznością 5 zasadami, które mogą pomoc dziecku z niepełnosprawnością (tak naprawdę nie tylko dziecku, ale i wszystkim Twoim bliskim, i przede wszystkim Tobie jako rodzicowi). Oto są wspomniane zasady:

1. Uspokój się. W żadnej sytuacji nie panikuj, nie wpadaj w histerię, nie płacz przy dziecku/partnerze (uwolnij emocji podczas wizyty do psychologa, on jest na to gotowy jak nikt inny). Pamiętaj o tym, że jesteś silna i zawsze znasz drogę (naprawdę znasz, wiec podążaj za nią). Im bardziej nerwówy jest rodzic, tym bardziej wszyscy wokół odczuwają ten niepokój i tez zaczynają się martwic. Taka atmosfera nie wróży nic dobrego – stres może przerodzić się w zaburzenia lękowe itp.

Nia Nickel z mężem i córką

2. Zarządzaj swoim czasem oraz przestrzegaj rodzinnych tradycji. To jest bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego, szczególnie w takich sytuacjach życiowych, jak nasza. Zaplanuj dzień, tydzień, miesiąc: co będziecie robić w czasie wolnym, do jakich ulubionych miejsc pójdziecie, jakie zabawki zabierzecie ze sobą. Planowanie naprawdę ułatwia życie. Ponadto to jest niczym legalny narkotyk. Wszyscy czekają na wspólny obiad, w sobotę wychodzą na miasto i raz w miesiącu odświeżają garderobę.

Popularne wiadomości teraz

"Dziewczyna w bardzo krótkiej spódniczce stanęła na progu i uśmiechając się bezczelnie, powiedziała, że jest kochanką mojego męża"

"Po wypisie rodzice zabrali mnie do domu, ponieważ chciałam zrobić mężowi niespodziankę. Poszłam do mieszkania z dzieckiem, a mój mąż nie był sam"

"Mieszkał z kobietą i trójką jej dzieci. Nasza córka miała dwa lata. Patrząc na moją córkę, zapomniałem o wszystkich swoich problemach"

"Syn przyprowadził narzeczoną na spotkanie. Stałam przy kuchence przez sześć godzin, ale wszystko zmieniło się, gdy tylko usiedliśmy do kolacji"

3. Pracuj mądrze, a nie ciężko. Tak, możliwe jest, że dziś metoda Domana nie zadziałała, jutro też nie, za rok – tak samo, ale za rok i 1 dzień twoja praca w końcu może przynieść efekty. W pierwszym roku życia Ewa nie potrafiła nawet skupić wzroku w jednym punkcie, a teraz patrzy mi prosto w oczy – ten wzrok jest taki głęboki, chyba nawet wyraźniejszy, niż u większości świadomych ludzi.

4. Szukaj i czytaj. Codziennie pojawia się wiele nowych badań: neuroplastyczność, genetyka, rehabilitacja, cięcie genów, rozpad DNA. W moim przypadku czytam naprawdę dużo artykułów oraz badan, ponieważ padaczka to nie tylko uszkodzenie mózgu – to zjawisko jest powiązane także z chemią/fizyką/ psychiatrią i innymi magicznymi naukami:). W przypadku ludzi zdrowych psychologia/ fizjologia oraz inne nauki pozwalają zrozumieć przyczyny pewnych zjawisk lub działań. Chodzi wcale nie o to, że dzięki uzyskaniu nowej wiedzy otrzymasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, a raczej o to, że to otworzy przed tobą nowe możliwości i przybliży cię do twoich marzeń. Przecież wiadomo, że marzenia zawsze są głównym motorem napędowym sukcesu w dowolnej sprawie.

Nia Nickel z córką Ewą

5. Komunikuj. Nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko w ogóle nie rozumie tego, co ty do niego mówisz, jak np. “A teraz, kochanie, zmienimy ci pieluchę. Będzie świeżo i przyjemnie!", wiec w ogóle nie ma sensu z nim komunikować. Natomiast tak nie jest. Za każdym razem, gdy mówię do mojego malutkiego szczęścia, ona patrzy mi prosto w oczy i słucha mnie, jak najbardziej oddana studentka. Tak, zmieniamy pieluchę, kapitanie mamo! Siedzimy cicho w umywalce i czekamy na świeżość! Będziemy oglądać teledyski Tupaca? Okej, więc zrobię gangsterską minę! Bawimy się z kotem? Dobrze, wtedy moim celem jest ogon!

Wiem, jak trudno jest znaleźć wspólny język z ludźmi, którzy na nic nie reagują, nikogo nie słyszą, nie widzą, a nawet nie pamiętają (chodzi nie o Ewę), chodzi o ludzi, którzy są całkiem zdrowe. Natomiast te 5 zasad zawsze działają i dają znacznie lepsze efekty, niż można się spodziewać na początku.

A na tym zdjęciu my z Ewą oglądamy film gangsterski, ono było zrobione jeszcze przed postawieniem diagnozy. Gdybym ja mila taka możliwość, ja bym umieściła to zdjęcie na okładce płyty rapowej.