Wydawać by się mogło, że czasy się zmnieniają, mamy równouprawnienie w każdej dziedzinie życia, a patriarchat odchodzi w zapomnienie. Statystyki są jednak bezlistosne- choć większość Polaków deklaruje partnerskie podejście do obowiązków domowych, niestety pary, które faktycznie wcielają go w życie są mniejszością.

Fot. Pixabay

Deklarowany "partnerski" model rodziny opiera się głównie na pracy zawodowej obojga małżonków. Jednak kiedy z tej pracy wracają, partnerstwo często się kończy.

Popularne wiadomości teraz

Plotki o Tomaszu Kammelu się potwierdziły. To koniec jego pracy

Jakie wykształcenie posiada Piotr Żyła? Nigdy byście na to nie wpadli

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Najmniejszy kot na świecie, który na zawsze pozostaje kociakiem

Fot. Gratisography

Kobiety są wciąż odpowiedzialne za zdecydowaną większość obowiązków domowych. Badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2018 roku wykazało, że kobiety odpowiadają w większości za przygotowanie postłków (kobiety 65%, mężczyźni- 5%, różnie lub wspólnie- 18%), zmywanie naczyń  (kobiety 56%, mężczyźni- 13%, różnie lub wspólnie- 31%), gruntowne porządki (kobiety 57%, mężczyźni- 8%, różnie lub wspólnie- 35%). Mężczyźni największą niechęcią darzą pranie i prasowanie ubrań- za pranie odpowiedzialnych jest bowiem aż 82% kobiet, a tylko 2% mężczyzn! Pozostałe 15% deklaruje partnerskie podejście do tematu. Pdobnie jest w przypadku prasowania- zajmuje się nim 81% kobiet, a tylko 6% mężczyzn.

Fot. Kaboompics .com, Pexels

Najmniejszą dysproporcję widać przy załatwianiu spraw urzędowych (odpowiada za to 37% kobiet, 25% mężczyzn, a 38% par dzieli się po równo tym obowiązkiem), oraz przy wyrzucaniu śmieci (21% kobiet, 29% mężczyzn, 50% dzieli się po równo).

Fot. Burst, Pexels

Mężczyźni przodują w trzech dziedzinach- wcześniej wspomnianym wyrzucaniu śmieci, wykonywaniu drobnych napraw (odpowiada za nie aż 81% mężczyzn, 7% kobiet, a 12% dzieli się po równo) oraz zlecaniu usług do wykonania (60% mężczyzn, 17% kobiet, 23% po równo).

Fot. Nathan Cowley, Pexels

Niestety dysproporcja wciąż jest duża, jednak z roku na rok polskie pary dążą do równości w obowiązkach domowych- oby tak dalej!