
Wydawać by się mogło, że czasy się zmnieniają, mamy równouprawnienie w każdej dziedzinie życia, a patriarchat odchodzi w zapomnienie. Statystyki są jednak bezlistosne- choć większość Polaków deklaruje partnerskie podejście do obowiązków domowych, niestety pary, które faktycznie wcielają go w życie są mniejszością.
Fot. Pixabay
Deklarowany "partnerski" model rodziny opiera się głównie na pracy zawodowej obojga małżonków. Jednak kiedy z tej pracy wracają, partnerstwo często się kończy.
"Lara, skończysz sama z powodu tego mieszkania, masz 45 lat, komu je zostawisz, psu"
Ten lekarz działa za darmo dla pacjentów, którzy nie mogą zapłacić. Każdy powinien znać tę wspaniałą osobę
Edyta Górniak postanowiła zmienić swój wygląd. Gwiazda podzieliła się efektami w mediach społecznościowych
Swędzenie kolana – co oznacza? Przesady i zabobony
Fot. Gratisography
Kobiety są wciąż odpowiedzialne za zdecydowaną większość obowiązków domowych. Badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2018 roku wykazało, że kobiety odpowiadają w większości za przygotowanie postłków (kobiety 65%, mężczyźni- 5%, różnie lub wspólnie- 18%), zmywanie naczyń (kobiety 56%, mężczyźni- 13%, różnie lub wspólnie- 31%), gruntowne porządki (kobiety 57%, mężczyźni- 8%, różnie lub wspólnie- 35%). Mężczyźni największą niechęcią darzą pranie i prasowanie ubrań- za pranie odpowiedzialnych jest bowiem aż 82% kobiet, a tylko 2% mężczyzn! Pozostałe 15% deklaruje partnerskie podejście do tematu. Pdobnie jest w przypadku prasowania- zajmuje się nim 81% kobiet, a tylko 6% mężczyzn.
Fot. Kaboompics .com, Pexels
Najmniejszą dysproporcję widać przy załatwianiu spraw urzędowych (odpowiada za to 37% kobiet, 25% mężczyzn, a 38% par dzieli się po równo tym obowiązkiem), oraz przy wyrzucaniu śmieci (21% kobiet, 29% mężczyzn, 50% dzieli się po równo).
Fot. Burst, Pexels
Mężczyźni przodują w trzech dziedzinach- wcześniej wspomnianym wyrzucaniu śmieci, wykonywaniu drobnych napraw (odpowiada za nie aż 81% mężczyzn, 7% kobiet, a 12% dzieli się po równo) oraz zlecaniu usług do wykonania (60% mężczyzn, 17% kobiet, 23% po równo).
Fot. Nathan Cowley, Pexels
Niestety dysproporcja wciąż jest duża, jednak z roku na rok polskie pary dążą do równości w obowiązkach domowych- oby tak dalej!