Wiele naszych uczuć i stosunku do innych ludzi jest ukrytych za maską inteligencji i dobrego wychowania. Jednak u urażonej teściowej, pani Olgi, maska hipokryzji opadła wcześniej.
Po ślubie Anna postanowiła regularnie odwiedzać teściów, przynosząc prezenty dla każdego członka rodziny. Nie zapominała również o tym, że razem z rodzicami męża mieszkał młodszy brat Aleksander ze swoją żoną i dwojgiem dzieci.
Teściowa za każdym razem wyrażała zdziwienie, mówiąc, że Anna ich „przekarmia”. Nigdy jednak nie odmówiła prezentów, a sama nigdy niczego nie przekazywała swojemu wnukowi. Synowa tolerowała to, myśląc, że babcia i tak rozpieszcza Igora, kiedy przywoziła go na weekendy.
Rodzina młodszego syna nie bez powodu mieszkała z rodzicami Aleksandra. Małżeństwo miało problemy mieszkaniowe, a właściwie na własną głupotę straciło mieszkanie, wierząc w historię oszustów o „bezpiecznym koncie”.
Ponieważ małżeństwo miało długi, musieli sprzedać swoje mieszkanie, aby je spłacić, i poprosić o pomoc panią Olgę i pana Dawida. Ci nie mogli odmówić rodzinie syna i pozwolili im zamieszkać w swoim trzypokojowym mieszkaniu.
"Mama przeprowadziła się do nas, żyjemy w ciasnocie i ona nie chce sprzedać swojego mieszkania aby pomóc kupić większe. Jak dziecko": historia z życia
„Przynieśli nam rachunek, a Hans delikatnie zapytał, jak wolę zapłacić: gotówką czy kartą. A ja czekałam, że on zapłaci”: historia z randki
"Powiedziałem żonie, żeby skończyła urlop macierzyński. Sam będę dbać o syna i nasz dom, a ona niech pracuje": historia zmęczonego męża
"Magda wróciła z zarobków, zobaczyła kobietę przed domem w swoim szlafroku. To Julia, zaraz sobie pójdzie- powiedział mąż": historia o sprawiedliwości
Para prosiła o możliwość zamieszkania na dwa miesiące, ale w końcu została tam już przez pół roku i nie zamierzała opuszczać wygodnego mieszkania.
Relacje między starszym bratem a młodszym były napięte. Po tym, jak Aleksandra oszukali przestępcy, zwrócił się o pomoc do brata. Jednak Marek odmówił mu pomocy, tłumacząc, że nie ma zbędnych pieniędzy.
Młodszy brat poczuł się urażony, myśląc, że Marek skłamał i nie chciał mu pomóc. Z tego powodu do domu teściów, unikając zaognienia konfliktu, jeździła tylko Anna z synem Igorem. Wiedząc, że w domu są dzieci, zawsze przywoziła im smakołyki.
Poza tym Anna, na prośbę teściów, przywoziła swojego syna na każdy weekend, aby bawił się z dziećmi krewnych. Zabierała Igora do domu zawsze bliżej wieczora w niedzielę. Chłopiec czekał na nią wcześniej przy bramie. Jednak tym razem Anna spóźniła się trochę i weszła do domu teściów, aby odebrać swojego syna.
Zobaczyła dziwny widok: siostrzeńcy siedzieli przy stole i z zadowoleniem oblizywali lody w kubeczkach. Naprzeciwko nich na krześle siedział Igor, łykając ślinę z zazdrością, obserwując, jak dzieci Aleksandra jedzą z apetytem. Chłopiec był tak pochłonięty tym widokiem, że nie zauważył, kiedy matka weszła do domu.
— Igorze, — zawołała głośno syna Anna, — jedziemy do domu. Chłopiec oderwał wzrok od jedzących dzieci i, zmieszany, spojrzał na matkę, potakując.
— Mamo, kupisz mi lody?
— Na pewno!
— Anna pogładziła syna po głowie i bez pożegnania wrócili do domu. Po drodze Anna kupiła Igorowi lody i zaczęła się zastanawiać, jak niegrzecznie postąpiła z wnukiem teściowa.
Zastanawiał ją jeszcze jeden ważny fakt: czy to wydarzyło się po raz pierwszy? Chcąc wyjaśnić sytuację, Anna zapytała o to syna.
— Mustafa i Maria jedli wczoraj czekoladki z pudełka, a mnie nie dali, chociaż prosiłem. Powiedzieli, że jesteś bogata i możesz mi je kupić, — powiedział Igor, oblizując lody.
— Babcia ich nawet nie zganiła?
— Nie. Powiedziała, że mają rację, a w ogóle powinienem mniej jeść, bo inaczej utyję…
Słysząc to, Anna zacisnęła zęby i po powrocie do domu poruszyła ten temat z mężem.
— Wyobraź sobie, co się dzisiaj wydarzyło?!
— Anna zdecydowała się podzielić swoimi myślami z mężem.
— Przyjechałam dzisiaj po syna, a on siedzi przy stole i patrzy, jak dzieci Aleksandra jedzą lody. Rozumiesz, o co mi chodzi?
— Igorowi nie zaproponowali?
— zdziwił się Marek.
— Nie. Siedział i łykając ślinę, patrzył!
A to wszystko po tym, jak za każdym razem przywożę smakołyki dla dzieci i dorosłych! — Anna była naprawdę zła.
— Więcej nie przywoź, — powiedział Marek stanowczo.
— Nie ma sensu ich rozpieszczać, skoro mają gdzieś naszego syna. Nikt nie jest winien, że mój brat Aleksander i jego żona są głupi.
— Tak właśnie zrobię! — zgodziła się Anna.
Przed następnym weekendem pani Olga, jak zwykle, poprosiła synową, aby przywiozła wnuka. Anna nie odmówiła teściowej, ale tym razem przyjechała z pustymi rękami.
Teściowa od razu to zauważyła i skrzywiła twarz, pokazując, że jest niezadowolona z takiego obrotu spraw. Po powrocie do domu, mąż Anny spotkał ją w drzwiach w irytowanym stanie:
— Jedźmy po syna!
— Dlaczego?
Dopiero co go odwiozłam, — zdziwiła się kobieta.
— Coś się stało?
— Właśnie zadzwoniła do mnie mama i powiedziała, że jesteś niewdzięczna, bo wiedziałaś, że w domu są dzieci, a przyjechałaś z pustymi rękami, — powiedział Marek, ubierając się z irytacją.
— Powiedziałem jej, co myślę o traktowaniu naszego dziecka, a ona odpowiedziała, że sami możemy rozpieszczać swojego syna, bo nikt szczególnie nie troszczy się o siostrzeńców, ponieważ rodzina brata jest w trudnej sytuacji i oszczędzają na wszystkim.
Więc, według niej, zubożeliby, gdyby wydali na naszego syna pięćdziesiąt złotych.
Anna nie mogła uwierzyć w to, co usłyszała od męża. Teściowa wyraźnie się rozbestwiła, myśląc, że wszystko jej ujdzie na sucho. Małżeństwo wsiadło do samochodu i po godzinie dojechali do domu rodziców Marka.
Igor stał przy bramie i rzucił się w ich stronę, jak tylko zobaczył znajomy samochód. Słysząc dźwięk silnika, z kamienną twarzą wyszła z bramy pani Olga.
niewnie spojrzała na parę małżeńską, zatrzymując się w miejscu. Może Marek i Anna po prostu zabraliby dziecko i odjechali, ale Anna przypomniała sobie, że w domu został worek z rzeczami syna.
Wysiadła z samochodu, ale teściowa groźnie zastawiła jej drogę, pokazując, że nie zamierza wpuścić synowej do swojego domu.
— W środku zostały rzeczy Igora, — powiedziała Anna starając się zachować spokój.
— Sama je przyniosę, nie ma potrzeby, żeby ktoś włóczył się po moim domu, — teściowa odwróciła się i zniknęła za bramą.
Po dziesięciu minutach pani Olga wyszła z workiem w rękach. Wręczając go Annie, powiedziała sucho:
— Jak bardzo zmieniłaś mojego syna. Przed tobą nie pozwalał sobie podnosić na mnie głosu.
— To nie moja wina. Marek, jako prawdziwy ojciec, stanął w obronie swojego syna.
— Nie musisz się usprawiedliwiać. Najpierw zabroniłaś mu pomóc rodzonemu bratu, a teraz jeszcze nauczyłaś go zamykać mi usta, — powiedziała pani Olga, zaczerwieniona z gniewu.
— Pomóc kosztem siebie? Dlaczego sami nie pomogliście swojemu młodszemu synowi? — zaśmiała się Anna.
— Przyjęłam go z rodziną pod swój dach. Czy to nie jest pomoc? — teściowa dumnie uniosła podbródek.
— Mówię o pomocy finansowej. Dlaczego nie oddaliście im swoich „grobowych”, a od nas wymagaliście oddania wszystkiego, co mamy? — Porównałaś to.
Przecież wiem, że gdyby zabrakło nam pieniędzy, wrzucilibyście nas do pudełka po lodówce i zakopali na działce, — zmieniła się twarz pani Olgi.
— Nie rozumiem tylko jednego, dlaczego odmówiłaś słodyczy siostrzeńcom?
— Bo zaniedbujecie mojego syna, i on musi patrzeć, jak jedzą inne dzieci…
— Och, to ciekawe! Możecie rozpieszczać swojego syna, czym tylko chcecie, a my mamy wszystko przeliczać. Mieszka tu wiele osób, żebyśmy jeszcze musieli karmić kogoś innego, — powiedziała kąśliwie teściowa.
— Zastanówcie się nad tym, co właśnie powiedziałaś. Macie powód, by nie karmić mojego syna, a ja mam obowiązek wszystkich rozpieszczać, bo postanowiłaś, że jesteśmy bogaci?
Naprawdę nie jesteś przy zdrowych zmysłach?
— Co? — twarz pani Olgi pokryła się czerwonymi plamami. — Zastanów się, z kim rozmawiasz!
Anna odwróciła się i ruszyła w stronę samochodu, gdzie czekali na nią mąż i syn. Babcia już nigdy nie prosiła o przywiezienie wnuka, a on też nie próbował, pamiętając, jak zostawiła go bez poczęstunku.