Czasem babcie kochają nas bardziej niż rodzice. W przypadku Wioli tak właśnie było. Życie babci nie było łatwe, podobnie jak życie Wioli… Może to właśnie zbliżyło je do siebie, mimo że babcia nie była rodzoną.

O tym, że babcia się przeprowadziła, Wiola dowiedziała się od sąsiadki. Zawsze odwiedzała ją w dniu imienin, kupiła tort i torbę śliwek — babcia uwielbiała śliwki. Przed klatką zatrzymała się, próbując wyjąć dzwoniący telefon, gdy zawołała ją sąsiadka z parteru:

— Wiola, to ty? A babcia się przeprowadziła.

Tak naprawdę nie była to jej babcia, tylko babcia jej byłego męża. Poznały się jeszcze na studiach, gdy Rafał mieszkał z babcią. Kiedy przyprowadził ją, by przedstawić, Wiola bardzo się denerwowała, wiedziała, że idzie na „ocenę”. Rafał nie miał rodziców, jedynie babcię, która wychowywała go od piątego roku życia. Jednak jej obawy były bezpodstawne — babcia od razu przyjęła ją jak swoją.

Pobrali się na piątym roku, a babcia podarowała im na ślub niesamowity prezent — jednopokojowe mieszkanie. Tak, było na obrzeżach miasta, na piątym piętrze i bez balkonu, ale było ich własne. Całe życie babcia odkładała pieniądze, żeby nie przeszkadzać młodym.

Popularne wiadomości teraz

Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam

"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia

Rodzice i siostra najprzystojniejszego tureckiego aktora Buraka Ozcivita.

Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce

Wiola nigdy nie miała nic swojego. Ojczym pilnował, żeby nie jadła więcej niż jego dzieci, kontrolował, ile zużywa wody, i ciągle ją karcił za „niepotrzebne” zużycie prądu.

W wieku siedemnastu lat Wiola zaczęła pracować jako kelnerka i wynajęła malutki pokój przypominający schowek. Akademik jej nie przysługiwał, bo miała miejską meldunek. Dlatego jednopokojowe mieszkanie wydawało się jej prawdziwą luksusem.

Jednak nie mieszkała tam długo. Rok po ślubie, wracając wcześniej z pracy (chciała zrobić Rafałowi śniadanie), Wiola zastała w ich łóżku blondynkę. Ta paliła papierosa, wypuszczając dym w sufit, a z łazienki słychać było szum wody. Blondynka nawet się nie speszyła, jedynie przykryła się kocem, który babcia podarowała im na Nowy Rok.

Tak zakończyły się ich pięcioletnie relacje. Wiola nie zrobiła sceny, a rozwiedli się w spokoju. Mieszkanie oczywiście zostało Rafałowi, ona nawet nie miała zamiaru go żądać, chociaż blondynka, towarzysząca Rafałowi przy rozwodzie, syczała: „Niech ci podpisze oświadczenie, bo jeszcze zajdzie w ciążę z jakimś kierowcą i będzie walczyć o mieszkanie!”.

— Gdzie się przeprowadziła? — zapytała zdziwiona Wiola, odkładając telefon.

— Do waszego mieszkania! Przecież oni zaraz będą mieli dziecko, więc się zamienili.

Wiola zmartwiła się — babcia ledwo chodziła po złamaniu biodra, a mieszkanie na piątym piętrze i bez windy. Jak tam będzie mieszkać?

Dzień przed tym, jak Wiola zastała blondynkę w ich mieszkaniu, ustalili z Rafałem, że przeprowadzą się do babci, aby się nią opiekować. Teraz babcia miała mieszkać sama w miejscu, gdzie nie znała nikogo. Tutaj przynajmniej wszyscy w bloku ją znali, zawsze mogła kogoś poprosić o pomoc.

Wieść o dziecku też nie była miła. Rafał zawsze odmawiał, gdy Wiola mówiła o dzieciach, tłumacząc, że trzeba najpierw „pożyć dla siebie”.

— No dobrze, dziękuję, pani Ewo.

Musiała iść na przystanek, czekać na autobus i jechać czterdzieści minut, trzymając się obdrapanej poręczy i starając się nie zniszczyć tortu.

Wracanie do mieszkania, gdzie przez rok była najszczęśliwsza, było smutne. Wiola szła dobrze znaną trasą, zauważając drobne zmiany — nową tablicę na sklepie, ogrodzony plac... Na podwórku postawili nowy plac zabaw, a chłopiec w wieku około sześciu lat siedział przy kałuży, zanurzając w niej bosą stopę.

— Jestem na plaży! — zawołał z radością.

Wiola uśmiechnęła się i wyciągnęła z kieszeni czekoladę.

— Trzymaj, Robinsonie!

Oczywiście babcia udawała, że wszystko jest w porządku i że to ona sama zaproponowała zmianę.

— Rafał będzie mnie odwiedzał, zakupy zrobi, jak trzeba, to do szpitala podwiezie — tłumaczyła babcia.

— A kiedy ostatnio był? — zapytała Wiola.

— No, wczoraj.

Wiola od razu wiedziała, że babcia kłamie, bo worek na śmieci pod zlewem był pełny i już zaczynał brzydko pachnieć, a chleb był tak twardy, że można było nim wbijać gwoździe.

— Pójdę do sklepu, — zaproponowała Wiola. — I tak muszę kupić ser, zapomniałam.

Oczywiście to było kłamstwo.

Babcia zaprzeczała, ale Wiola postawiła na swoim. A kiedy wychodziła, celowo zapomniała parasol, żeby za dwa dni wrócić po niego i znów zrobić zakupy. Babcia początkowo się opierała, mówiła, że nie trzeba, bo Rafał przyjeżdża, ale kiedy Wiola przeziębiła się i przez tydzień nie mogła jej odwiedzić, sama zadzwoniła i nieśmiało zapytała, kiedy Wiola przyjdzie ją odwiedzić.

Oczywiście nie było łatwo często jeździć do babci, więc Wiola rozwiązała problem na swój sposób: umówiła się z tym chłopcem, co grał w „plażę”, że za pięćdziesiąt złotych tygodniowo będzie wynosił śmieci, a zakupy zamawiała przez internet, nawet kupiła babci smartfona i nauczyła ją korzystać z aplikacji.

Rafał zawsze twierdził, że babcia sobie nie poradzi, ale dała radę. Wiola odwiedzała babcię raz w tygodniu, czasem częściej, czasem rzadziej. Babcia jakby zapomniała, że Rafał był kiedyś mężem Wioli — chwaliła się jego pierworodnym, rozczulała filmikami, które Rafał wysyłał jej na nowy telefon.

— A wnuka to do was przywozili? — zapytała Wiola.

— No co ty, przecież jeszcze za mały!

Na roczek jednak wnuka przywieźli — babcia poprosiła Wiolę, by wypłaciła z konta dziesięć tysięcy na prezent. W ten sposób Wiola wiedziała o wszystkich wizytach Rafała — na jego urodziny, na Dzień Chłopaka, na Boże Narodzenie, a jeszcze raz w kwietniu, chyba na urodziny blondynki. Na każde święto babcia wypłacała okrągłą sumę na prezent.

Wioli też próbowała dawać pieniądze, ale Wiola odmawiała.

— Mocno się na panią obrażę, — mówiła.

Pewnego dnia babcia powiedziała:

— Dobrze. Ale obiecaj, że spełnisz tylko jedno moje życzenie. I przestanę cię nękać z pieniędzmi.

— Jakie?

— Powiem później.

No dobrze, później to później. Wiola się zgodziła.

Kiedy w jej życiu pojawił się Paweł, babcia dowiedziała się o tym jako pierwsza. Wiola prawie nie utrzymywała kontaktu z matką – ta zaczęła pić razem z ojczymem i ciągle tylko krytykowała Wiolę, nazywając ją nieudacznicą.

— Faceta z mieszkaniem straciłaś, to trzeba być głupią! Tak to już do końca życia będziesz się tułać po swoich klitkach!

Paweł nie miał mieszkania. Ale obiecał, że na pewno na nie zarobi. Był młodszy o pięć lat i Wiola długo odrzucała jego zaloty, ale w końcu się zgodziła. Był miły i wesoły, a jego rodzina od razu zaakceptowała Wiolę – mieszkali na obrzeżach miasta, w prywatnym domu, i oprócz Pawła było jeszcze pięciu braci.

— Na dziewczynkę się nie zdecydowałam po raz siódmy — z lekkim uśmiechem powiedziała jego mama. — Czekam na wnuczkę. Jak to z tobą, chcesz dzieci czy kariera ważniejsza?

— Chcę — przyznała Wiola.

— No to czekam na wnuczkę, Paweł to nasz najpoważniejszy, a reszta to jeszcze takie urwisy!

Pobrali się skromnie, bez wielkiego wesela, a za zaoszczędzone pieniądze pojechali w podróż. Wiola bardzo martwiła się, jak babcia poradzi sobie bez niej, ale co mogła zrobić?

I słusznie się martwiła. Jak to się stało, nikt nie wiedział – może źle się poczuła i poszła po pomoc, albo próbowała zejść do koszy na śmieci… Znaleźli ją na klatce schodowej, już zimną.

Wiola wiedziała, że teraz nie powinna płakać ani się denerwować – dzień wcześniej zrobiła test ciążowy i tak bardzo cieszyła się, że pojedzie do babci i jej o tym powie… Ale jak tu nie płakać? Gdyby nie wyjechała, nic by się nie stało! I na pogrzeb też nie zdążyła, bo Rafał nawet jej nie powiadomił, choć wiedział, że Wiola wciąż utrzymywała kontakt z babcią. Ale nie zadzwoniła do niego, żeby się kłócić.

Kilka dni później zadzwoniła do niej żona Rafała.

— Myślisz, że jesteś najmądrzejsza? Złożymy pozew i udowodnimy, że była niepoczytalna, kiedy to pisała!

Wiola nie mogła zrozumieć, o co chodzi. Blondynka krzyczała, obrażała ją różnymi słowami, i dopiero pod koniec rozmowy Wiola zrozumiała, że chodzi o jakieś mieszkanie.

Następnego dnia zadzwonił do niej notariusz. Poprosił, by przyjechała, żeby zapoznać się z testamentem. Okazało się, że babcia zostawiła jej list.

Wiola czytała ten list przez łzy. Babcia napisała o niej tyle ciepłych słów, tak jej dziękowała, że Wiola poczuła się zawstydzona – przecież nie robiła tego wszystkiego dla wdzięczności, tylko dlatego, że naprawdę ją kochała jak własną rodzinę. Bo kogo innego mogła kochać? „Oto moja prośba, o której mówiłam: przyjmij to mieszkanie jako dar, więcej nie mam, czym mogłabym cię wynagrodzić”.

Wiola myślała, że babcia mówi o mieszkaniu, w którym mieszkała, ale notariusz wyjaśnił jej, że chodzi o dwupokojowe mieszkanie, w którym mieszkał Rafał z żoną. Jednopokojowe mieszkanie należało do Rafała, bo babcia wcześniej mu je podarowała.

Prosząc o czas do namysłu, Wiola omówiła wszystko z Pawłem. Nie chciała żadnego mieszkania, nie potrzebowała problemów i telefonów z groźbami, bała się, że przez to wszystko może stracić dziecko. Ale też nie chciała zignorować ostatniej prośby babci. Długo o tym rozmawiali i w końcu podjęli decyzję.

Na rozmowę z Rafałem i jego żoną umówili się u notariusza, po wcześniejszej konsultacji. Notariusz stwierdził, że Wiola może nie jest najbystrzejsza, ale nie sprzeciwił się jej decyzji.

Żona Rafała rzuciła się na Wiolę i pewnie by uderzyła ją, gdyby Paweł nie stał obok – wyzywała ją, groziła.

— Zamknij się! — nagle krzyknął Rafał. — Wiola dostała to mieszkanie sprawiedliwie, bo przez trzy lata opiekowała się babcią.

Wiola na chwilę straciła głos – przecież przygotowała całą przemowę dla Rafała.

— Nie ma o czym mówić, nie wiem, co tu jeszcze dyskutować. Przeprowadzimy się i zwolnimy mieszkanie — powiedział, nie patrząc na Wiolę.

I wtedy Wiola przedstawiła im swój plan. Powiedziała, że nie chce niszczyć ich życia i że wystarczy jej jednopokojowe mieszkanie na obrzeżach miasta. Ustaliła z notariuszem, jak to prawnie rozwiązać, pozostawało tylko uzyskać zgodę Rafała.

Po raz pierwszy podniósł wzrok i spojrzał na Wiolę. Jego oczy były pełne poczucia winy.

A jego żona natychmiast się uspokoiła i zaczęła narzekać, że zmarnowali czas, bo Wiola mogła im od razu to powiedzieć.

Wioli urodziła się córka. Nazwała ją Zofią, tak jak babcię. A jak bardzo cieszyła się matka Pawła! Później urodziły się kolejne wnuczki, ale Zofia zawsze będzie tą najbardziej ukochaną…