Dojrzewanie to wyjątkowy czas- pełny ekscytacji, ale również wstydu i dyskomfortu. Zmieniające się ciało jest dla młodego człowieka czymś nowym i dziwnym, nastolatki bardzo często go wstydzą, łatwo w tym okresie wpaść w kompleksy. U młodych dziewcząt jedną z najbardziej widocznych i znaczących zmian są rosnące piersi.  Podpowiadamy, jak mądrze wspierać je na drodze ku kobiecości.

Zasady "Majtek": Co dziecko musi wiedzieć o bezpieczeństwie?

Fot. Pixabay

Pomóż wybrać pierwszy biustonosz

Może okazać się, że córka już od dawna marzy o staniku, ale wstydzi się, lub nie wie, jak to zakomunikować- pamiętaj, że to dla niej nowe i bardzo stresujące. Delikatnie zaproponuj pomoc w doborze i wspólne zakupy, jednak uszanuj wolę córki, jeśli okaże się, że jeszcze nie chce słyszeć o noszeniu biustonosza. Wytłumacz, że jego funkcją jest podtrzymywanie piersi, i może bardzo przydać się podczas uprawiania sportu.

Popularne wiadomości teraz

Plotki o Tomaszu Kammelu się potwierdziły. To koniec jego pracy

Smaki dzieciństwa - Smaczne rogaliki drożdżowe z czekoladą

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Dlaczego warto suplementować witaminę D?

Fot. Artem Beliaikin

Nie zawstydzaj

Podchodź do zmian zachodzących w ciele córki z należytą powagą i szacunkiem. Daruj sobie rozmowy na temat jej rosnących piersi czy pierwszego stanika przy rodzinnym stole, nie opowiadaj o tym wszystkim babciom, wujkom i ciociom, jeśli córka sobie tego nie życzy i sama nie wychodzi z inicjatywą.

Fot. mentatdgt

Ucz wyznaczać granice

Dziewczynki w okresie dojrzewania często padają ofiarami złośliwych komentarzy na temat ich piersi i przemocowych zachowań, często ze strony płci przeciwnej. Jeśli córka skarży się na takie zachowania, nie bagatelizuj tego, nie mów, że "chłopcy już tacy są", nie mów o "końskich zalotach". Ucz córkę, ma prawo wyznaczać granice i egzekwować od innych, aby ich przestrzegali. Jeśli mino tego zachowania przemocowe mają miejsce, reaguj- porozmawiaj z wychowawcą lub innymi rodzicami.

Fot. Andy Kuzma

Dojrzewanie może być dla młodego człowieka piękną przygodą, jeśli tylko ma mądre wsparcie w dorosłych. Życzymy tego wam i waszym dzieciom!

Zobacz więcej na kolezanka.com