To nie tylko zwykłe lektury, ale także potencjalne źródło znacznych zysków. Jakie tytuły z tamtych lat mogą okazać się prawdziwymi skarbami?

Aby w pełni wykorzystać potencjał swojej domowej biblioteczki, warto zacząć od dokładnej selekcji. Sprawdźmy, jakie książki z PRL cieszą się obecnie największym zainteresowaniem i jakie kwoty można za nie uzyskać na rynku kolekcjonerskim.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę książek z PRL jest ich stan. Egzemplarze w dobrym stanie, zachowane w nienaruszonym oryginalnym opakowaniu, mogą znacznie podnieść wartość swojego portfela.

Istotne jest również rok wydania oraz design okładki, ale to nie wszystko. Wyjątkowe tytuły są teraz najbardziej pożądane przez kolekcjonerów.

Warto również wspomnieć o innych formach publikacji z tamtych lat, takich jak komiksy, gazety czy grafiki. Warto przyjrzeć się im dokładniej, ponieważ również mogą okazać się cenne.

Popularne wiadomości teraz

"Moja synowa domaga się kredytu hipotecznego, mimo że mieszkamy we własnym mieszkaniu. Mówi, że myśli o mężu, ale ja jej nie wierzę"

"Kiedy mój były mąż poprosił mnie, żebym do niego wróciła, myślałam, że za mną tęskni: wszystko okazało się prostsze, potrzebował sprzątaczki"

"Nowa żona mojego byłego męża oskarża mnie o to, że on nie płaci alimentów: jest po prostu bezwstydny"

Kobieta pamięta, jak jej ojciec, który porzucił rodzinę, wysłał jej cały list, gdy poprosiła go o kupno nowych butów

Na przykład, komiksy zawierające rysunki autorstwa Marcin Szancera, znane z bajek takich jak "Pinokio," "Dziadek do orzechów," baśni Andersena oraz powieści Aleksandra Puszkina i Marka Twaina, mogą osiągnąć cenę na poziomie 200 złotych.

"Bajeczki z obrazkami" autorstwa rosyjskiego pisarza Władimira Sutiejewa są warte taką samą kwotę. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Jakie tytuły przynoszą największe zyski?

Wyjątkowym okazem dla kolekcjonerów jest białe wydanie powieści "Pan Samochodzik" Zbigniewa Nienackiego wydane przez olsztyńskie "Pojezierze." Komplet przygód tytułowego bohatera może być warty nawet tysiąc złotych.

Podręczniki ze szkół podstawowych z tamtych lat, zwłaszcza zbiory zadań matematycznych czy elementarze do nauki języka rosyjskiego, również cieszą się dużym zainteresowaniem i są wyceniane na około 150 złotych za sztukę. To samo tyczy się czytań Ewy i Feliksa Przylubskich pt. "Litery. Nauka czytania" oraz "Elementarza" Falskiego, których ceny oscylują wokół 200 złotych.

Poradniki dla inżynierów i gospodyń domowych z tamtych lat również przynoszą niezłe zyski. Na przykład, za "Praktyczną kuchnię" wydaną w latach 50. można uzyskać sto złotych. Instrukcje naprawy starych silników, takie jak "Instrukcja obsługi samochodu Żuk" sprzed 53 lat, znalazły nabywców za cenę 80 złotych.

Katalog "Meble do małych mieszkań" wydrukowany przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w czasach PRL może być warty około 170 złotych.

Czy któryś z wymienionych tytułów znajduje się w Twojej domowej bibliotece? To może być właśnie czas, aby przeszukać swoje półki i odkryć potencjalne skarby wartę wymiany na gotówkę. Książki z PRL są obecnie na topie wśród kolekcjonerów i mogą okazać się źródłem nie tylko kulturowej ciekawostki, ale także znaczącego zysku.

Pisaliśmy również o: Ostatni występ. Ralph Kaminski zakończył swoją karierę sceniczną. "Do zobaczenia"

Może zainteresuje Cię to: Polska pogrążona jest w żałobie. Nie żyje aktorka ze słynnego serialu "Klan". Spływają kondolencje

Przypominamy o: Wielkie odkrycie. Jakie są naprawdę nastroje wobec Justyny Żyly