Wigilia i święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Okazuje się także, że w naszej tradycji polskiej zakorzeniło się kilka przesądów związanych z tym dniem. W dużej mierze zależą one od regionu jednak wiele z nich do dziś jest przestrzeganych.

Przepis na tiramisu w pucharkach. Idealny deser na Święta

Chciało by sie rzec "jaka Wigilia taki cały rok". Jest w tym sporo prawdy. dawniej do każdego przesądu podchodzono bardzo poważnie.

Pożyczanie

W Wigilię nie należy wydawać żadnych pieniędzy. Trzeba też przed tym dniem uregulować wszystkie długi, aby portfel w nadchodzącym roku nie świecił pustkami. Najważniejszy przesąd jest jednak taki, by w dzień Wigilii nikomu niczego nie pożyczać. Grozi to utratą majątku!

Dekoracje

Przygotowując wigilijny stół należy zadbać o to, by był udekorowany na czerwono i złoto, kolory te oznaczają bowiem bogactwo i szczęście. Pod talerz każdego z domowników trzeba położyć monetę, aby nikomu w rodzinie nie zabrakło pieniędzy.

Popularne wiadomości teraz

Test psychologiczny: który mężczyzna ci najbardziej się podoba? Dowiedz się, jaką kobietą jesteś

Patrycja Sołtysik źle znosi rozstania z mężem. Tęsknota jest bardzo silna

Serce w Bieszczadach, jako pamiątką o silnej miłości

TOP10 nietypowych miejsc na wakacje w Polsce. Jest tam pięknie i spokojnie

Ozdoby na choince

Nie zapomnijmy o powieszeniu na choince kilku miodowych pierników, cukierków i orzechów zawiniętych w złotko. Ten zabieg powinien zapewnić nam w nadchodzącym roku dobrobyt.

Smakowanie wszystkich potraw

Podczas wigilii koniecznie trzeba skosztować każdej potrawy, szczególnie dużo należy zjeść maku, który uważany jest za synonim dostatku. Według niektórych wierzeń na wieczerzy wigilijnej nie powinno zabraknąć też białej fasoli, gwarantuje ona spokój w finansach.

Gość w dom

Jeżeli w dzień wigilijny pierwszy przekroczy próg naszego domostwa mężczyzna, wszyscy domownicy będą cieszyć się szczęściem cały rok. Przekroczenie progu przez kobietę wróży pecha dla wszystkich.

Kłótnia

Nie kłóćmy się w Wigilię, bo będziemy to robić cały rok.

Ciekawe ile Ty znasz wigilijnych przesądów?

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com