Wszystkie kwiaty mają swoje symboliczne znaczenie – za ich pomocą ludzie wyrażają swoje uczucia lub emocje. Często dajemy kwiaty innym ludziom z różnych okazji lub nawet bez okazji, podziwiamy je lub po prostu cieszymy się ich przyjemnym widokiem oraz niejamowym aromatem. Co ciekawe, kwiaty czasami nawet są składane jako ofiary podczas różnych rytuałów ofiarnych, takich jak na przykład jadźńa, czyli rytuał ofiarny w hinduizmie.

Wydaje się, że wszystkie kwiaty na świecie są takie same i po prostu piękne. Natomiast w rzeczywistości wielu z nich są naprawdę groźne dla zdrowia oraz życia człowieka. Takie “trujące kwiatuszki” mogą zawierać toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla życia człowieka, wiec zatrucie tymi roślinami może prowadzić nawet do śmierci.

Oleander pospolity

Ta przepiękna roślina może być wykorzystywana w architekturze krajobrazu, jak również element wystroju wnętrza. W rzeczywistości to jest bardzo niebezpieczna roślina. Ponadto, oleander jest jedną z najbardziej trujących roślin na świecie! We wszystkich częściach tego kwita jest zawarty bardzo toksyczny sok. Nawet niewielka dawka substancji zawartych w tym soku może być śmiertelna dla organizmu człowieka. Te substancje również mogą powodować mdłości, ból głowy, słabość organizmu, a nawet śmierć. Istnieje nawet legenda, według której za czasów Napoleona jeden z jego oddziałów postanowił usmażyć sobie kolacje nad paleniskiem z krzewu oleandra. To była naprawdę pyszna kolacja, ale następnego dnia żaden żołnierz z tego oddziału już się nie obudził.

Popularne wiadomości teraz

Plotki o Tomaszu Kammelu się potwierdziły. To koniec jego pracy

Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża

Patrycja Sołtysik źle znosi rozstania z mężem. Tęsknota jest bardzo silna

Koniec programu 500 plus. Rząd tłumaczy!

Narcyz

Okazuje się, że w cebulach tej, wydawałoby się nieszkodliwej, rośliny zawarta jest bardzo niebezpieczna trucizna. W przypadku spożycia cebulki narcyza mogą występować wymioty, biegunka, drgawki, arytmia serca, paraliż, a nawet śmierć. Intensywny zapach narcyzów może grozić pojawieniem się bólu głowy. Oprócz tego narcyzy mogą być przyczyną reakcji alergicznej.

Rącznik pospolity

Zawarta w tej roślinie rycyna może być przyczyna chorób przewodu pokarmowego, układu nerwowego, jak również układu sercowo-naczyniowego. To jest śmiertelnie niebezpieczna dla człowieka roślina. Właśnie dlatego lepiej w ogóle unikać tych roślin u siebie w mieszkaniu lub ogródku. Wszystkie części tej rośliny są trujące, ale najbardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka są akurat jej nasiona. Zarejestrowano niemało przypadków zatruć śmiertelnych tą rośliną wśród dzieci – maluchy z ciekawości zjadały nasiona rącznika, które swoim kształtem i wyglądem do złudzenia przypominają fasolkę. Tylko wyobraźcie sobie, ze zaledwie 4–9 zjedzonych nasion tej rośliny mogą spowodować śmierć. Natomiast mniejsza ilość nasion silnie uszkadza narządy wewnętrzne.

Hortensja

W Japonii roślina ta nosi nazwę „adzisai”, co oznacza „kwiat podobny do fioletowego słońca”. Okazuje się, że puszyste pióropusze hortensji zawierają trujący związek – kwas cyjanowodorowy. Objawy zatrucia kwiatem hortensji to ogólne osłabienie organizmu, nudności, nadmierne pocenie się, drgawki, wysoki puls, a nawet śmierć.

Różanecznik

Spożycie nasion różanecznika może skutkować podrażnieniem śluzówki i przewodu pokarmowego, wymiotami, niskim tętnem oraz spadkiem ciśnienia tętniczego. Oprócz tego, zatrucie różanecznikiem może wywołać skurcze, śpiączkę, a nawet śmierć.

Szalej jadowity

Ta roślina jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin na świecie. Występuje w Europie Wschodniej i Zachodniej, Ameryce Północnej oraz Azji. Ona zawiera substancje, które negatywnie wpływają na układ nerwowy, może wywoływać napady padaczkowe, skurczowe bóle brzucha, utratę przytomności i śmierć. Szalej jadowity, jak wynika z samej nazwy, jest prawdziwa trucizna. Objawami zatrucia szalejem jadowitym mogą być silne bóle brzucha, nadmierne wydzielanie śliny, biegunka oraz nudności. W przypadku zatrucia tą rośliną trzeba natychmiast podjąć wszystkie niezbędne kroki inaczej serce i ośrodki oddechowe w mózgu po prostu przestaną funkcjonować i nastąpi śmierć.

Jaskier ostry

Chyba każdy z nas pamięta te kwiatki z dzieciństwa. Mimo swojego wyglądu roślina ta jest śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Sok tej rośliny powoduje silne podrażnienia skóry, a jeśli trafi do oka, to może spowodować nawet tymczasową ślepotę.

Tojad

To jest bardzo trująca roślina. Zatrucie tojadem może spowodować zaburzenia rytmu serca, drętwienie twarzy, kończyn i w końcu śmierć. Właśnie dlatego ludowa nazwa tej rośliny – mordownik.

Cis pospolity

Cis pospolity jest najlepszym krzewem na formowane żywopłoty, właśnie dlatego ta roślina często była sadzana w zielonych labiryntach francuskich parków. Jednocześnie z tym ta roślina ma bardzo złą reputację. Wszystko dlatego, że cis jest uważany za trująca roślinę. Szczególnie toksyczne są jego nasiona. Substancje zawarte w tej roślinie mogą powodować drgawki, paraliż, a nawet zawał serca.

Filodendron

Sok tej rośliny doniczkowej może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych, obrzęk gardła, uduszenie, ostry ból i rozstrój żołądka.