Przyjaźń między nimi trwała przez wiele lat i była oparta na wspólnych zainteresowaniach filozofią oraz traumatycznymi doświadczeniami z wojny. Po śmierci arystokratki odnaleziono fotografie i listy, które udokumentowały ich relację, ale nie było żadnego dowodu na to, by doszło do złamania celibatu.

Papież Polak, Jan Paweł II, jest postacią, która na zawsze zapisała się na kartach historii. Mimo to wciąż wiele osób zastanawia się, co kryje się za kulisami jego życia.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii jest relacja, jaka połączyła go z Anną Teresą Tymieniecką. Choć niektórzy sugerowali, że między nimi istniał romantyczny związek, to nie ma na to żadnych dowodów.

Papież i arystokratka poznali się w latach 70. Wspólnie pracowali nad angielską wersją książki, którą papież napisał jeszcze jako kardynał. Połączyło ich zainteresowanie filozofią oraz traumatyczne wspomnienia z czasów wojny. Ich przyjaźń trwała aż do śmierci Jana Pawła II, a Anna przyleciała do Rzymu, by pożegnać go na jego łożu śmierci.

Po śmierci arystokratki odnaleziono fotografie i listy, które udokumentowały ich relację. Mimo że nie ukrywali swojej znajomości, to nie komentowali krążących plotek. Wszystko zmieniło się, gdy dziennikarz Carl Bernstein publicznie zasugerował, że łączy ich coś więcej, niż przyjaźń.

Popularne wiadomości teraz

„Joanna została wyrzucona z domu przez swoją teściową, ponieważ myślała, że jej synowa nie urodziła chłopca od swojego syna: to był kompletny nonsens”

„Przez dziesięć lat czekałam na powrót męża, nie chciałam uwierzyć, że nas zostawił. Ale wkrótce dowiedziałam się, że Andrzej znalazł bogatą kobietę”

„Mój mąż poszedł na ryby z przyjacielem, a potem spotkałam tego "przyjaciela" w supermarkecie: zaniemówiłam”

„Czy mogę dostać gorącą herbatę z kawałkiem chleba, nie martw się, usiądę na parapecie i poczekam”

Nie, nigdy nie zakochałam się w kardynale. Jak mogłabym zakochać się w duchownym w średnim wieku? Jestem przecież mężatką - mówiła.

Tymieniecka jednak zaprzeczyła temu i przekazała prywatne listy, jakie wymieniała z papieżem, polskiej Bibliotece Narodowej. Edward Stourton, autor dokumentu o życiu papieża, po przeanalizowaniu listów, ustalił, że Tymieniecka wyznała Wojtyle miłość. Jednakże nie było żadnego dowodu na to, by "kiedykolwiek doszło do złamania celibatu".

Warto dodać, że Anna Teresa Tymieniecka była jedną z nielicznych osób, które mogły odwiedzić papieża w chwili jego śmierci. Niewątpliwie była ważną postacią w życiu Jana Pawła II.

Pisaliśmy również o: Tajemnica Kingi Rusin w końcu ujawniona. "W końcu mogę o tym mówić"

Może zainteresuje Cię to: Znajomi wspierają Dawida Kubackiego i przesyłają życzenia Marcie Kubackiej. "Brawo Marta, brawo Wy"

Przypominamy o: Wyjątkowa historia Pauliny Smaszcz i drogocenne buty, które zrobiły z niej kobietę sukcesu. „Byłam dziewczyną z biednej rodziny”