Chociaż róże są uważane za królową ogrodu i bardzo wybredne rośliny, w rzeczywistości sadzenie ich i pielęgnacja są dość proste.

Czy możliwe jest uprawianie sadzonek bez gleby

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wyhodować piękne róże.

Wybór sadzonek róż

Możesz wybrać dowolne odmiany do sadzenia. Wszystkie rodzaje - floribunda, herbata hybrydowa, wspinaczka - dobrze się zakorzenią, jeśli zrobisz to dobrze.

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Mrowisko

Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać róże w zaufanych sklepach, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że materiał do sadzenia jest wysokiej jakości i odpowiada zamówionej odmianie.

Kiedy sadzić

Róże najlepiej sadzić jesienią, ale sadzenie wiosenne też ma swoje zalety. Dla początkujących jest jeszcze lepiej - przy drobnych błędach podczas sadzenia i odchodzenia rośliny mogą się gorzej rozwijać, ale nie umrą od zimowych przymrozków, jak to by było w przypadku sadzenia jesiennego.

Lepiej sadzić w marcu - kwietniu, kiedy temperatura powietrza wzrosła do 10-12 ° C, a gleba trochę się rozmroziła i rozgrzała. Z opóźnieniem słońce zacznie się znacznie bardziej nagrzewać, gleba wysycha szybciej, a słabe korzenie będą miały trudniej.

Jeśli kupiłeś już sadzonki, a pogoda nadal nie pozwala na ich posadzenie, owinąć korzenie wilgotną szmatką lub wkopać je w zwilżony piasek. Utrzymuj temperaturę przechowywania + 4 ° C. W tym stanie sadzonki można przechowywać przez około miesiąc.

Idealnym miejscem do sadzenia kwiatów byłaby południowa część ogrodu lub niewielki stok, również skierowany na południe. Lepiej jest chronić krzewy przed zimnymi wiatrami zachodnimi i północnymi.

Uporządkuj swoje kwiaty w południowym odcieniu. Kolejna ważna kwestia: bliskość wód gruntowych do powierzchni jest niedopuszczalna. W tym przypadku uprawiaj rośliny na wysokich łóżkach.

Orchidea. Jak nie kupić „problematycznej” rośliny

Przygotowanie gleby do sadzenia.

Przygotuj glebę 7-10 dni przed sadzeniem, aby miała czas na osiadanie. Głębokość dołu do sadzenia wynosi 60-70 cm. Dodać mieszaninę:

- działka ogrodowa (2 wiadra)

-humus, glina i piasek (po 1 wiadrze)

-superfosfat i mączka kostna (po 150 g).

Istnieją inne opcje mieszanki gleby:

-10 części gleby;

-1 część dobrze zgniłego obornika.

lub

- zgniły obornik;

-garść popiołu drzewnego.

Niezależnie od wybranej opcji, dobrze wymieszaj wszystkie składniki, wlej miksturę do dołu i pozwól jej się uspokoić.

Rozważ następujące niuanse:

- Świeży obornik jest przeciwwskazany w przypadku róż

-powoduje próchnicę systemu korzeniowego.

-Zbyt gęsta gleba jest rozjaśniana materią organiczną i piaskiem.

-Oprócz materii organicznej do gleby piaszczystej należy dodać glinę (róże zazwyczaj preferują glebę gliniastą).

-Jeśli kwiaty rosły na kwietniku, zaleca się całkowitą zmianę gleby, ponieważ jest w niej teraz katastrofalnie mało składników odżywczych.

-Dodaj wapno do zbyt kwaśnej gleby.

Przygotowanie sadzonek

Przed sadzeniem pokrój krzewy, pozostawiając 4-6 pąków (około 20 cm nad ziemią).

W przypadku róż parkowych skróć pędy o jedną trzecią i przytnij korzenie tak, aby części nadziemne i podziemne miały mniej więcej taką samą długość.

Jeśli kupiłeś sadzonkę z otwartym systemem korzeniowym, dokładnie ją zbadaj - wszystkie suche korzenie muszą zostać usunięte.

Zaraz po posadzeniu krzewy należy ułożyć w stos - przykryć suchą ziemią. To ochroni rośliny przed nawracającymi mrozami. Zrób kopiec o wysokości 15-20 centymetrów. W porządku, jeśli bardzo małe sadzonki są obsadzone „na oścież”.

Pod koniec maja zgrabiaj tę ziemię, a róża spokojnie wyrośnie. Oprócz ziemi rośliny nie potrzebują schronienia. W banku nie sadzi się sadzonek, ale sadzonki róż.

Dalsza opieka

Młode rośliny wymagają regularnej pielęgnacji. Delikatnie poluzuj glebę u korzeni, regularnie podlewaj, ale nie zalewaj roślin - stojąca woda u korzeni nie zrobi im dobrze. Wszystkie pąki kwitnące latem należy odciąć, aby krzewy nie marnowały dodatkowej energii. Ale jesienne pąki można pozostawić, aby pędy lepiej dojrzewały.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com