Wiele osób, które mają psy, twierdzi, że ich zwierzak rozumie ludzką mowę, a ponadto odpowiada im, wspiera i doświadcza tych samych emocji, co i właściciel.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego dowiedzieli się, czy psy rozumieją ludzką mowę, czy nie.

Specjaliści zaprosili 42 pary właścicieli i ich psów. Następnie pary te zostały umieszczone w osobnych pokojach, w których wcześniej zainstalowano głośniki. Dla tego eksperymentu również zostały nagrane różne dźwięki i krótkie monosylabiczne słowa, jak na przykład „chodźmy na spacer”, „chowaj się”, „jeść”. Słowa te zostały nagrane z niewielkimi zmianami w dźwięku i intonacji.

Naukowcy zasugerowali, że jeśli psy rozumieją ludzką mowę, powinny inaczej reagować na bodźce nieco różniące się od siebie, ponieważ w mózgu istnieje obszar odpowiedzialny za rozróżnianie tych bodźców i wywołujący inną reakcję.

Popularne wiadomości teraz

Podobna do taty czy mamy? Aktorka Tamara Arciuch pokazała swoją córkę

Syn Jarosława Bieniuka rośnie jak na drożdżach: mały Kazimierz zachwyca każdego Polaka

Wybierz z obrazka jednego mężczyznę, a przekonasz się jaki jest twój typ faceta. Możesz się zdziwić

Kenza Zouiten to kobieta, która ma najprzystojniejszego męża na świecie. Tak uważają jej fanki

Podczas badań naukowcy zauważyli, że psy zaczynają inaczej reagować na podobne, ale wciąż trochę różne bodźce. Oznacza to, że w mózgu psów istnieje specjalny obszar odpowiedzialny za zdolność rozróżniania intonacji.

Wyniki tomografii komputerowej mózgu badanych psów wykazały, że lewa półkula mózgu zwierząt jest bardziej aktywna, gdy znaczenie słowa jest inne (odpowiada za zrozumienie znaczenia semantycznego), a prawa półkula mózgu jest bardziej aktywna, gdy zmienia się intonacja.

Ciekawe odkrycie naukowców: kiedy psy słyszą pochwały, ich mózg dosłownie zaczyna się „świecić”. Oznacza to, że aktywność mózgu gwałtownie wzrasta. W przeciwieństwie do pochwal, żadne inne bodźce lub na przykład jakieś neutralne słowa nie powodują zwiększonej aktywności mózgu psa.

W ten sposób naukowcy udowodnili, że psy naprawdę rozumieją ludzką mowę, ale w formie najbardziej dostępnej dla zwierząt. Oni dobrze rozumieją znaczenie słów i intonację, z jaką oni są wypowiadane.

 

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana