Wiele osób, które mają psy, twierdzi, że ich zwierzak rozumie ludzką mowę, a ponadto odpowiada im, wspiera i doświadcza tych samych emocji, co i właściciel.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego dowiedzieli się, czy psy rozumieją ludzką mowę, czy nie.

Specjaliści zaprosili 42 pary właścicieli i ich psów. Następnie pary te zostały umieszczone w osobnych pokojach, w których wcześniej zainstalowano głośniki. Dla tego eksperymentu również zostały nagrane różne dźwięki i krótkie monosylabiczne słowa, jak na przykład „chodźmy na spacer”, „chowaj się”, „jeść”. Słowa te zostały nagrane z niewielkimi zmianami w dźwięku i intonacji.

Naukowcy zasugerowali, że jeśli psy rozumieją ludzką mowę, powinny inaczej reagować na bodźce nieco różniące się od siebie, ponieważ w mózgu istnieje obszar odpowiedzialny za rozróżnianie tych bodźców i wywołujący inną reakcję.

Popularne wiadomości teraz

"Nigdy nie zabierzesz mi moich dzieci i nie będziesz czerpać z nich korzyści. Wystarczy ci emerytury": krzyknął syn

Miałam wspaniałe życie i wiele planów na przyszłość, ale jedno wydarzenie wszystko zrujnowało: "Nie jestem jej nic winna"

W następny weekend Andrzej pojechał na wieś, aby pomóc babci. Marta wiedziała, że postępuje słusznie

"Mój mąż błaga mnie na kolanach, abym pozwoliła jego kochance zostać w naszym mieszkaniu. Kocha mnie, ale nie kocha jej"

Podczas badań naukowcy zauważyli, że psy zaczynają inaczej reagować na podobne, ale wciąż trochę różne bodźce. Oznacza to, że w mózgu psów istnieje specjalny obszar odpowiedzialny za zdolność rozróżniania intonacji.

Wyniki tomografii komputerowej mózgu badanych psów wykazały, że lewa półkula mózgu zwierząt jest bardziej aktywna, gdy znaczenie słowa jest inne (odpowiada za zrozumienie znaczenia semantycznego), a prawa półkula mózgu jest bardziej aktywna, gdy zmienia się intonacja.

Ciekawe odkrycie naukowców: kiedy psy słyszą pochwały, ich mózg dosłownie zaczyna się „świecić”. Oznacza to, że aktywność mózgu gwałtownie wzrasta. W przeciwieństwie do pochwal, żadne inne bodźce lub na przykład jakieś neutralne słowa nie powodują zwiększonej aktywności mózgu psa.

W ten sposób naukowcy udowodnili, że psy naprawdę rozumieją ludzką mowę, ale w formie najbardziej dostępnej dla zwierząt. Oni dobrze rozumieją znaczenie słów i intonację, z jaką oni są wypowiadane.