Wiele osób, które mają psy, twierdzi, że ich zwierzak rozumie ludzką mowę, a ponadto odpowiada im, wspiera i doświadcza tych samych emocji, co i właściciel.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego dowiedzieli się, czy psy rozumieją ludzką mowę, czy nie.

Specjaliści zaprosili 42 pary właścicieli i ich psów. Następnie pary te zostały umieszczone w osobnych pokojach, w których wcześniej zainstalowano głośniki. Dla tego eksperymentu również zostały nagrane różne dźwięki i krótkie monosylabiczne słowa, jak na przykład „chodźmy na spacer”, „chowaj się”, „jeść”. Słowa te zostały nagrane z niewielkimi zmianami w dźwięku i intonacji.

Naukowcy zasugerowali, że jeśli psy rozumieją ludzką mowę, powinny inaczej reagować na bodźce nieco różniące się od siebie, ponieważ w mózgu istnieje obszar odpowiedzialny za rozróżnianie tych bodźców i wywołujący inną reakcję.

Popularne wiadomości teraz

Oliwia Bieniuk świętuje swoje 19. urodziny. Jarosław Bieniuk pogratulował córkę: opublikował jej archiwalne zdjęcie

Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

Ewa Farna zachwyca coraz szczuplejszą sylwetką. Wcisnęła się w rozmiar 36

„Spotkałam miłość swojego życia”: jak wygląda i żyje najbardziej włochata dziewczyna na świecie (ZDJĘCIA)

Podczas badań naukowcy zauważyli, że psy zaczynają inaczej reagować na podobne, ale wciąż trochę różne bodźce. Oznacza to, że w mózgu psów istnieje specjalny obszar odpowiedzialny za zdolność rozróżniania intonacji.

Wyniki tomografii komputerowej mózgu badanych psów wykazały, że lewa półkula mózgu zwierząt jest bardziej aktywna, gdy znaczenie słowa jest inne (odpowiada za zrozumienie znaczenia semantycznego), a prawa półkula mózgu jest bardziej aktywna, gdy zmienia się intonacja.

Ciekawe odkrycie naukowców: kiedy psy słyszą pochwały, ich mózg dosłownie zaczyna się „świecić”. Oznacza to, że aktywność mózgu gwałtownie wzrasta. W przeciwieństwie do pochwal, żadne inne bodźce lub na przykład jakieś neutralne słowa nie powodują zwiększonej aktywności mózgu psa.

W ten sposób naukowcy udowodnili, że psy naprawdę rozumieją ludzką mowę, ale w formie najbardziej dostępnej dla zwierząt. Oni dobrze rozumieją znaczenie słów i intonację, z jaką oni są wypowiadane.

 

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational