Żyjesz w ciągłym biegu i wciąż brakuje Ci czasu na relaks? Próbujesz połączyć pracę, dom, pasje ale wiąże się to z dużym obciążeniem? To normalne, że czasem nie dajesz rady, jeśli wszystko chcesz zrobić sama. Dobra każdego z nas ma aż, albo tylko 24 godziny i niestety nie jesteśmy w stanie się rozdwoić. Może wystarczy podzielić się obowiązkami z partnerem lub wynająć kogoś do pomocy, a może czas wreszcie zmienić irytującą Cię pracę i zawalczyć o swoje zdrowie, a nie tylko o pieniądze.

Pozwól sobie czasem odpuścić

Sprawdź zatem, czy jesteś w gronie osób, które powinny natychmiast zmienić swoje życie. 

Stres, ten długotrwały i negatywny działa niezwykle niszcząco na Twój organizm. Nie tylko wpływa on na psychikę człowieka, ale także na nasze zdrowie fizyczne.

Jakie są objawy stresu?

Na­pię­cie, uczu­cie nie­po­ko­ju, brak kon­cen­tra­cji, zmę­cze­nie i na­tłok my­śli to jed­ne z naj­częst­szych ob­ja­wów, które jako pierwsze występują przy długotrwałym stresie. Myślisz, że to normalne zjawiska? A zauważyłaś u siebie częste opuchnięcia twarzy, bóle głowy czy też zwiększone wypadanie włosów. To nie jest fizjologia.

Popularne wiadomości teraz

"Czuję się oszukana po przybyciu gości: Robisz ludziom dobrze, a oni to dobrze wykorzystają"

"Przypadkowo zobaczyłem notatkę w kieszeni mojej żony. Po jej przeczytaniu odłożyłem ją z powrotem i rozpłakałem się"

"Chcę iść do mojej kochanki, ale jeśli zostawię żonę, zostanę z niczym"

"Przez całe życie staraliśmy się z mężem dbać o nasze dzieci i wychowywać je na uczciwych ludzi, ale porzucili mnie na starość"

Jasne, możesz na ból głowy faszerować się lekami, a kiepską kondycję twarzy tuszować makijażem, ale kolejnym etapem długotrwałego stresu mogą być: ze­spół je­li­ta draż­li­we­go, za­bu­rze­nia od­ży­wia­nia czy pro­ble­my z ser­cem i ci­śnie­niem kr­wi. To już wydaje się poważne, prawda?

Dlaczego tak się dzieje?

Stres wywołuje wydzielanie kortyzolu, hormonu wydzielanego przez nadnercze, który sprawia, że nasz organizm się pobudza. Nasze serca przyspiesza, zwiększa się stężenie glukozy w naszej krwi, za to trawienie, regeneracja tkanek, czy spokojny sen zostają hamowane.

Co dalej?

Je­śli do­świad­czasz któ­re­goś z tych ob­ja­wów – fi­zycz­nych lub psy­chicz­nych – war­to sko­rzy­stać z po­mo­cy spe­cja­li­sty. Wizyta u psychoterapeuty jest wynikiem siły, a nie słabości. Pomyśl też o różnych tech­ni­kach re­lak­sa­cyj­nych, takich jak me­dy­ta­cja czy bieganie.

Sprawdzone sposoby na stres!

Samobójstwa stały się jednym z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce, zwłaszcza u dzieci i młodych mężczyzn. To ważne, by ograniczyć stres wokół nas, bo często od tego zależy nasze życie. Zadbaj o siebie i swoją psychikę.

Więcej ciekawych artykułów zajdziesz tu koleżanka.com