Może trudno w to uwierzyć, ale mimo tego, że ludzie upijali się już od zamierzchłych czasów, do tej pory naukowcom nie udało się odnaleźć 100% pewnej przyczyny kaca. Teorii bowiem jest wiele, a najważniejsze z nich mówią o tym, że złe samopoczucie po spożywaniu alkoholu spowodowane jest odkładaniem się aldehydu octowego po rozkładanym alkoholu etylowym, natomiast druga teoria głosi, że popularny kac wywołany jest odwodnieniem wrażliwego mózgu. Bez względu jednak na to, co jest prawdą, opracowano kilka zasad, które mogą nas uchronić przed morderczym kacem, a co jak co, przed Sylwestrem warto to sobie powtórzyć!

Szczegółowy horoskop dla każdego znaku zodiaku na rok 2021. Nowy rok, nowe wyzwania

Jak nie dopuścić do kaca?

  1. Zjedz posiłek bogaty w węglowodany i tłuszcze, co może spowolnić tempo wchłaniania alkoholu do krwioobiegu. 
  2. Wybierz napoje w jasnych kolorach. Takie alkohole są bowiem lżejsze. Dlaczego? Chemiczne produkty uboczne procesu fermentacji, które nadają napojom alkoholowym charakterystyczny ciężki smak, zwiększają ryzyko kaca. W wyższych stężeniach znajdują się one w ciemniejszych napojach, takich jak: burbon, whisky, czerwone wino. Klarowne trunki, takie jak wódka i dżin, mają stosunkowo niższe stężenia.
  3. Unikaj napojów gazowanych, bowiem przyspieszają one wchłanianie alkoholu do krwioobiegu, a co za tym idzie szybsze upijanie.
  4. Unikaj papierosów w ogóle, a już przy piciu alkoholu zwłaszcza. Palenie wpływa bowiem niekorzystnie na nawodnienie, układ odpornościowy i jakość snu. Efektem tego jest gorsze samopoczucie.
  5. Pij wodę stale przez całą noc. Między wyskokowymi trunkami kosztuj wody, a przed snem wypij jej całą szklankę. No chyba, że chcesz następnego dnia cierpieć z powodu bólu głowy.
  6. Poznaj swój limit. Jeśli wiesz, że pięć lub sześć drinków spowoduje kaca, znajdź sposoby na ograniczenie ilości wypijanych napojów. Na przykład spróbuj na przemian napojów alkoholowych i bezalkoholowych lub zrób półgodzinną przerwę między każdym napojem. Użyj innych czynności, takich jak taniec, aby przerwać rundy.
  7. Zadbaj o sen - zarówno przed imprezą, jak i po niej. Nic bowiem nie wpływa bardziej regenerująco jak on.

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com