Został on uznany za arcydzieło, które przetrwało próbę czasu i wciąż jest zaliczane do klasyki polskiego kina.

Historia filmu "Znachor" zaczyna się od bestsellerowej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Autor ten był znany ze swojego mistrzostwa w pisaniu powieści obyczajowych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w Polsce.

Książka "Znachor" opowiadała historię młodego lekarza, który po utracie prawa do wykonywania zawodu zostaje znachorem i zaczyna leczyć ludzi na wsi.

Ekranizacja powieści Dołęgi-Mostowicza była wielkim wyzwaniem dla reżysera Jerzego Hoffmana. Jednak dzięki wspaniałej grze aktorskiej Jerzy Bińczyckiego, który zagrał główną rolę, film "Znachor" odniósł olbrzymi sukces.

Jerzy Bińczycki wcielił się w postać młodego lekarza Adama, który po utracie pracy w szpitalu decyduje się na życie na wsi jako znachor. Jego postać była niezwykle interesująca i pełna sprzeczności — z jednej strony był wykształconym lekarzem, z drugiej zaś wykonywał ludowe metody leczenia.

Popularne wiadomości teraz

Kontrowersje wokół ucieczki córki Adama Małysza. Jakie są najnowsze wieści o Karolinie

Emocjonalne pożegnanie. Justyna Kowalczyk z łzami w oczach żegna Kacpra Tekiegłego na cmentarzu

Hanna Lis napisała bardzo niespodziewane słowa o Kindze Rusin. Uchyliła rąbka tajemnicy

Anna Mucha opublikowała zdjęcie ze ślubu Cichopek. "Miałam mieszane uczucia odnośnie tego małżeństwa"

Film "Znachor" Jerzy Hoffmana miał premierę w 1982 roku i natychmiast stał się hitem kinowym. Dziś jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina przedwojennego.

Warto zwrócić uwagę na to, że film "Znachor" nie tylko zapoczątkował trend filmów kostiumowych, ale także przyczynił się do ożywienia polskiego kina w latach 80. XX wieku. Stał się on punktem zwrotnym dla wielu młodych reżyserów, którzy zaczęli tworzyć filmy związane z historią Polski i kulturą ludową.

Netflix przygotował niespodziankę dla fanów tego filmu i uruchomił jego nową wersję. Kto zagrał główne role?

Leszek Lichota zagrał postać profesora Wilczura w filmie, wcześniej wcielał ją Jerzy Bińczycki. Maria Kowalska zagrała Marysię, córkę profesora, którą wcześniej grała Anna Dymna, natomiast Ignacy Liss wcielił się w Hrabiego Leszka Czyńskiego, ukochanego dziewczyny, którą wcześniej grał Tomasz Stockinger.

Reżyserem filmu jest Michał Gazda, a scenariusz został napisany przez Marcina Baczyńskiego i Mariusza Kuczewskiego. Premiera filmu planowana jest na drugą połowę 2023 roku na platformie Netflix. Fani już nie mogą się doczekać.

W galerii można porównać obsadę poprzedniej i nowej wersji filmu "Znachor".

"Znachor" to film, który od lat kojarzy się z Wielkanocą. Wtedy tradycyjnie pojawia się na ekranach telewizorów. Na razie fani kultowego filmu muszą zadowolić się dobrze znaną wersją, ale na pewno nie będą zawiedzeni, ponieważ będzie on emitowany wiele razy. Harmonogram emisji na poszczególnych stacjach telewizyjnych jest poniżej.

Piątek, 7 kwietnia 2023:

 • godz. 20:00 – Antena

Sobota, 8 kwietnia 2023:

 • godz. 1:10 – TVP 1
 • godz. 10:20 – TVP 1
 • godz. 17:30 – TVP HD
 • godz. 18:55 – TVP Seriale

Niedziela, 9 kwietnia 2023:

 • godz. 12:20 – TVP Seriale
 • godz. 17:30 – Antena
 • godz. 18:10 – Zoom TV

Poniedziałek, 10 kwietnia 2023:

 • godz. 1:50 – Kino Polska
 • godz. 8:00 – Kino TV
 • godz. 13:10 – TVP HD

Podsumowując, film "Znachor" to arcydzieło polskiego kina przedwojennego, które przetrwało próbę czasu i wciąż zachwyca widzów swoją piękną fabułą oraz wspaniałą grą aktorską.

Pisaliśmy również o: "Lubię być ojcem". Tomasz Lis pokazał trzecią córkę. Fani są oczarowani jej urodą

Może zainteresuje Cię to: Ola Żebrowska świętuje 36. urodziny. Jak żona znanego aktora świętowała ten wyjątkowy dzień

Przypominamy o: Krzysztof Ibisz opowiedział o plusach posiadania młodszej żony. "Te dwa światy mogą się przenikać i stworzyć dodatkową wartość"