Donald Tusk, były premier Polski i przewodniczący Europarlamentu, już od pewnego czasu cieszy się statusem emeryta. Dla wielu Polaków może to być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że osiągnął wiek emerytalny stosunkowo niedawno.

Jednakże, dzięki swoim pełnionym funkcjom na arenie międzynarodowej, ma prawo do całkiem pokaźnego świadczenia emerytalnego. Co dokładnie otrzymuje Donald Tusk jako były premier i przewodniczący europarlamentu?

Warto zaznaczyć, że Donald Tusk wybrał opcję "wcześniejszej emerytury", co umożliwiło mu korzystanie z emerytury już przed osiągnięciem wieku 65 lat, który uprawnia do standardowej emerytury.

Dzięki temu Tusk pobiera obecnie emeryturę w wysokości 4600 euro miesięcznie, co przeliczone na polską walutę daje około 21 000 złotych. To kwota, której większość polskich emerytów mogłaby pozazdrościć, zważywszy na ogólną sytuację finansową emerytów w Polsce.

Interesujący jest również fakt, że gdyby Donald Tusk poczekał jeszcze kilka miesięcy z przystąpieniem do pobierania emerytury, mógłby otrzymywać dodatkowe 600 euro miesięcznie. To pokazuje, że emerytura przewodniczącego europarlamentu jest rzeczywiście znacząca, a przeciętny emeryt w Polsce otrzymuje znacznie niższe świadczenie.

Popularne wiadomości teraz

„Mojemu mężowi nie spodobał się mój pomysł zmiany i patrzy na młode dziewczyny: gdzie jest sprawiedliwość”

„Mój mąż zostawił mnie w chwili, gdy dostałam mieszkanie po babci: ta reakcja dała mi do myślenia”

„Mój mąż i ja żyliśmy w raczej niekomfortowych warunkach: my też tak żyliśmy, czy jesteście w jakiś sposób lepsi od nas”

„W wieku pięćdziesięciu lat zdecydowałam się odejść od męża, ale spotkałam się z niezrozumieniem ze strony rodziny i przyjaciół: o co tyle hałasu”

Warto też dodać, że pomimo korzystania z emerytury europejskiej, Donald Tusk ma prawo do otrzymywania polskiego świadczenia z ZUS. Jednakże w jego przypadku wynosi ono dokładnie 0 złotych, ponieważ były premier zdecydował się na rezygnację z tego dodatkowego świadczenia. Dotychczas nie skomentował swojej decyzji ani nie złożył wniosku o pobieranie polskiej emerytury.

Tusk wyjaśnia swoją decyzję słowami:

Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu napracowałem – powiedział na jednym ze spotkań z obywatelami.

To zrozumiałe stanowisko, które wydaje się sugerować, że były premier obecnie nie potrzebuje dodatkowych środków finansowych.

Warto jednak pamiętać, że wybory Donalda Tuska, takie jak zakup drogich butów czy inne wydatki, wciąż są tematem dyskusji w mediach i wśród opinii publicznej. Pomimo emerytury, która dla wielu jest imponująca, Donald Tusk wciąż jest osobą publiczną, która budzi duże zainteresowanie i komentarze.

Pisaliśmy również o: Tajemnicze mieszkanie Kingi Dudy. Co wiadomo o jej luksusowym apartamencie

Może zainteresuje Cię to: Doda i Dariusz Pachut wspólnie na nowym zdjęciu. Czy to powrót romantycznych uczuć

Przypominamy o: Agnieszka Włodarczyk odkrywa karty. Aktorka wygadała się na temat ślubu