Zaburzenia odżywiania to coraz powszechniejsze zjawisko, które dotyka zwłaszcza nastolatków, którzy nie akceptują swojego ciała. Co więcej choroby takie jak anoreksja czy bulimia są zauważane dość późno. Chorzy doskonale się maskują, a niestety zaburzenia te prowadzą do ogromnego wyniszczenia organizmu, które mogą doprowadzić do śmierci.

Wiele gwiazd także ma za sobą tego typu problemy co związane jest z tym, że konkurencja w show-biznesie jest olbrzymia, a na dodatek wciąż jest się narażonym na ocenę innych, z czym zwłaszcza młode gwiazdy - często sobie nie radzą.

Co więcej, gdy spojrzymy na nazwiska gwiazd, które borykały się z bulimią czy anoreksją zauważymy, że są to osoby, które mają za sobą olbrzymi sukces, które mają liczne grona fanów, które zdecydowanie wykazują się ponadprzeciętnym talentem. A jednak, rzeczywistość ich w którymś momencie przygniotła.

Mikołaj Roznerski

Zaburzenia odżywiane kojarzone są z chorobami, które dotyczą głównie dziewczyn, ale trzeba pamiętać o tym, że dotyczą także chłopców. Jednym z nich był Mikołaj Roznerski, który po okresie nadwagi, schudł i bał się, że powróci do wagi sprzed lat. "Byłem tłuścioszkiem, nie podobałem się dziewczynom. Aż nagle zeszczuplałem i stało się coś nieoczekiwanego: zauważyłem, że jestem inaczej postrzegany. (...) Uznałem, że to dobry kierunek: zacząłem liczyć kalorie. Byłem już przeraźliwie chudy, ważyłem 42 kilogramy. Aż zemdlałem i trafiłem do szpitala"- wyznał w jednym z wywiadów.

Popularne wiadomości teraz

Maciej Kurzajewski zaskakuje Kasię Cichopek luksusami. Chyba nieźle się rozrzutkował. Ten gadżet wzbudza sensację

Pożegnanie pełne emocji. Kowalczyk wypowiada słowa, które zostaną zapamiętane na zawsze. "Nie zawiodę go"

Polska ikona filmowa gwiazda "Czterech pancernych i psa" nie żyje. Wygląd miejsca spoczynku zaskoczy każdego

Marcin Hakiel i Dominika już wzięli ślub? Sekret pary wyszedł na jaw

Lady Gaga

Wokalistka na zaburzenia odżywiania cierpi od 15 roku życia. Dziś mówi o tym otwarcie, bo wie, że tym samym może pomóc milionom osób, które usłyszą jej historię.

Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” miała wypadek. W jej samochód wjechał autobus

Iza Miko

Aktorka i tancerka, która dziś mieszka w Stanch Zjednoczonych i tam robi karierę, wyznała że jako młoda dziewczyna walczyła z anoreksją. Objawem, który dał jej do myślenia było to, że przez dwa lata nie miała miesiączki.

Beata Pawlikowska

Znana podróżniczka często mówi o swoich doświadczeniach życiowych. O swoich zaburzeniach odżywiania opowiedziała kiedyś w Gali: "Mój organizm przestawał stopniowo działać, wyłączał różne funkcje. Byłam tak słaba z wycieńczenia, że nagle zrozumiałam, że chyba umrę. Że to prowadzi do śmierci. Ale przecież to nie było to, czego chciałam! Ja tylko chciałam być chuda,mieć poczucie kontroli nad własnym ciałem! To mnie otrzeźwiło. Usiłowałam wyjść z anoreksji i wtedy wpadłam w bulimię".

Monika Miller

W wywiadzie dla Plejady wnuczka polityka zdradziła swoją historię zaburzeń odżywiania: "W wieku 19 lat z dnia na dzień zostawił mnie chłopak. Bardzo to przeżyłam. Zaczęłam mieć nerwicę, wpadłam w depresję. Okazało się też, że mam anemię i wylądowałam w szpitalu. Przez dłuższy czas mało jadłam i zauważyłam, że chudnę. Stwierdziłam, że jak się trochę postaram, to będę szczupła. (...) Potrafiłam leżeć dwa dni w łóżku, pić tylko kawę bez cukru i oglądać telewizję. Nie miałam siły, żeby wstać. Bliscy mówili mi, że jestem chora. Mówiłam im, że to niemożliwe, bo przecież bulimia to coś poważnego, a mi nic nie jest. Później doszło do tego, że gdy wychodziłam ze znajomymi się czegoś napić, to od razu biegłam do łazienki i wymiotowałam. Bałam się, że przekroczyłam kalorie i przytyję. Ciężko pracowałam nad swoją sylwetką i nie chciałam stracić efektów. Później wymiotowałam po każdym posiłku". Dzięki profesjonalnemu leczeniu celebrytka wyszła z choroby.

Nicole Scherzinger

Trudno wyobrazić sobie, że tak piękna i zdolna artystka także cierpiała na zaburzenia odżywienia, ale mitem jest to, że choroby tego typu dotykają jedynie pulchniejszych dziewczyn. Artystka w szczycie swojej popularności zachorowała na bulimię, która trwała aż 8 lat. "Czas, kiedy na nią cierpiałam, był dla mnie wyjątkowo mroczny. Nie wiedziała o niej moja rodzina ani współpracownicy, bo skrzętnie się ukrywałam. Było mi zwyczajnie bardzo wstyd. Wiedziałam, że to, co robię, nie jest normalne ani zdrowe, że ta choroba mnie wyniszcza. Mimo tego bulimia była jak narkotyk, moje największe uzależnienie. Porównuję to do niekończącego się, błędnego koła" - mówiła w wywiadzie dla brytyjskiego "Cosmopolitana". 

Demi Lovato

Gwiazda Disneya zaczęła zmagać się z anoreksją i bulimią na oczach całego świata, kiedy to w wieku 18 lat, czyli wtedy, kiedy jej kariera była naprawdę już oszałamiająca, trafiła do kliniki walczącej z zaburzeniami odżywiania. Co więcej, piosenkarka w jednym z wywiadów zdradziła, że boi się, iż przekaże tę chorobę swoim dzieciom, bowiem w jej rodzinie ewidentnie jest skłonność do zaburzeń odżywiania. Na bulimię chorowała jej matka oraz babcia.

Edyta Górniak nie wzięła pieniędzy na koncert, bo się obraziła. O co poszło?

Taylor Swift

Jedna z najlepiej zarabiających gwiazd Hollywood dopiero w swoim dokumencie wyznała, że ma za sobą zaburzenia odżywiania. Jeszcze parę lat temu uważała za normalne, że podczas swoich koncertów jest tak osłabiona, jakby miała zaraz zemdleć. Jednak na szczęście dzięki terapii ten okres piosenkarka ma za sobą.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych wpisów znajdziesz na kolezanka.com