
W ciągu ostatnich 20 lat średni wiek zawierania związków małżeńskich diametralnie wzrósł. Wydawać by się mogło, że osoby starsze, a więc bardziej dojrzałe będą dobierać partnerów ostrożniej. Niestety liczba rozwodów stale rośnie.
Fot. Pixabay, Pexels
W 2017 roku zawarto w Polsce prawie 193 tys. małżeństw. W tym samym czasie rozwiązanych zostało ponad 65 tysięcy. Dla porównania, w roku 2000 było to 42,8 tysięcy, a w roku 1950- 11 tysięcy.
Dlaczego Polacy sie rozwodzą?
Fot. Pixabay, Pexels
„Publikuję osobiste nietypowe zdjęcie. Komentarze: ‘W pani wieku takich zdjęć nie wolno publikować.’ ‘Po co to pokazywać. Myśli że ma 16 lat." Z życia
„Mąż jest bezrobotny od dłuższego czasu i mój ojciec postanowił mu pomóc, ale powiedział, że sam sobie poradzi. Od dwóch lat już to robi”
„Po tym, jak go zdradziłam, mój mąż wrócił, ale mi nie wybaczył. Nie zapomniał. Przeprowadziliśmy się do innego miasta, ale to nie pomogło”
Kiedy natura postanowiła odpocząć! Dzieci celebrytów, które mają pecha ze swoim wyglądem
Według danych, które podaje Główny Urząd Statystyczny – główną przyczyną rozwodów rozwodów jest niezgodność charakterów. Statystyki wykazują, że jest to przyczyna co 4 rozwodu.
Kolejną częstą przyczyną rozwodów są zdrady małżeńskie. Ten powód w 2017 roku zadeklarowało 6% rozwodzących się par.
Następne powody to alkohol i długa nieobecność współmałżonka. Z tych przyczyn w 1017 roku rozpadło się ok 900 małżeństw. W ponad połowie przypadków podawana jest więcej niż jedna przyczyna.
Rozwody a wiek zawierania małżeństwa
Fot. Pixabay, Pexels
25-29 lat: 14790 rozwodów;
powyżej 60 lat: 129 rozwodów;
18-19 lat: 10199 rozwodów;
17 lat i mniej: 1143 rozwody.
Rozwód a miejsce zamieszkania
Fot. Vera Arsic, Pexels
Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wykazują, że większa liczba rozwodów notowana jest w miastach. Procentowy udział rozwodów w miastach, to ok. 44%, na wsi natomiast współczynnik ten wynosi ok. 27%. Współczynnik ten z każdym rokiem wzrasta, jednak można zaobserwować również wzrost liczby rozwodów w małych miejscowościach.
Z wykresów podawanych przez GUS możne wyczytać, że statystycznie więcej rozwodów jest w miastach o wyższym poziomie bezrobocia.