Ciasta z wiśnią. Jak gotować?
Składniki:

Mleko - 1,5 szklanki, Świeżych drożdży - 50 gramów, cukru - 150 gramów, jajek - 3 sztuki (2 - w cieście, 1 - do smarowania ciast) Masło lub margaryna - 120 gram, Mąka pszenna - 4 szklanki Świeża wiśnia - 700 gramów, Olej roślinny - 1 łyżka. łyżka

Malinowa chmurka pyszny przepis na domowy deser

Proces przygotowania:
Wlej ciepłe mleko do miski, dodaj kilka łyżek cukru i drożdży. Dobrze wymieszaj, dodaj szklankę mąki i ponownie wymieszaj. Zajmiemy się tym i poczekamy 20-30 minut, niech ciasto wyrośnie. Teraz dodaj do ciasta pozostały cukier, stopione masło lub margarynę i jajka. Dobrze wymieszać. Stopniowo dodawaj mąkę i zagniataj elastyczne ciasto. Mąka może pójść trochę więcej lub trochę mniej, kieruj się testem. Nie powinien przyklejać się do rąk. Ciasto pokrywamy i układamy w ciepłym miejscu na około półtorej godziny.

Aleksandra Żebrowska udzieliła szczerego wywiadu na temat macierzyństwa. "Uwielbiam dzieci"

Popularne wiadomości teraz

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Najmniejszy kot na świecie, który na zawsze pozostaje kociakiem

Wyciągamy nasiona z wiśni i kładziemy je na durszlaku, pozwalamy odpłynąć nadmiarowi soku (możesz wziąć mrożone jagody). Kiedy ciasto rośnie, miażdżymy je i czekamy na następny wzrost. Następnie podziel ciasto na małe identyczne kawałki. Posmaruj stół lub deskę olejem roślinnym i uformuj płaskie ciasta z kawałków ciasta. Na środku każdego ciasta wlej pół łyżeczki cukru i rozprowadź 5-6 wiśni.

Na czereśnie można dodać 1/3 łyżeczki skrobi. I delikatnie szczypiąc brzegi ciast, tworzymy ciasta. Smaruj blachę do pieczenia olejem roślinnym, odłóż szew na ciasto. Niech ciasto powstanie i posmaruj placki ubitym jajkiem. Pieczemy ciasta w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez około 30 minut.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com