Naukowcom udało się wreszcie opracować nową formułę przeliczania wieku psa. Przez długi czas uważaliśmy, ze wystarczy pomnożyć wiek psa na siedem. Czyli pies w wieku 7 lat był postrzegany jako mężczyzna w średnim wieku. Okazało się jednak, że się myliliśmy.

Photo by Eric Ward on Unsplash

Tak więc, według nowego badania opublikowanego przez Newsweek, obliczenie wieku psa jest znacznie bardziej skomplikowane niż “rok na siedem”.

Okazało się, ze szczeniaki starzeją się bardzo szybko – o wiele szybciej, niż psy dorosłe oraz dojrzale. Naukowcy doszli do wniosku, ze w wieku jednego roku pies ma już okolo 30 “ludzkich” lat. Taki wniosek był zrobiony w wyniku badan DNA ponad 100 labradorów w wieku od 1 miesiąca do 16 lat.

Jednak to wcale nie oznacza, że w wieku dwóch lat wasz zwierzak osiągnie wiek emerytalny – z wiekiem proces starzenia się spowalnia.

Popularne wiadomości teraz

"Moja córka robi wszystko, aby rozbić moją rodzinę, prawdopodobnie z powodu zazdrości: myśli, że powinnam być przy niej i to wszystko"

"Mój mąż naśmiewał się ze mnie, myśląc, że bycie gospodynią domową jest łatwe: dobrze, że później zmienił zdanie"

"Nowa żona mojego byłego męża oskarża mnie o to, że on nie płaci alimentów: jest po prostu bezwstydny"

Kobieta pamięta, jak jej ojciec, który porzucił rodzinę, wysłał jej cały list, gdy poprosiła go o kupno nowych butów

Photo by Jametlene Reskp on Unsplash

W wieku dwóch lat pies ma ponad 40 “ludzkich” lat, a w wieku czterech lat – około 54 lat. Natomiast w wieku 14 lat pies jest już na równi z 70-latkiem.

“Z pewnością możemy powiedzieć, że jeden rok życia psa nie odpowiada siedmiu latom życia człowieka”, - twierdzą autorzy tego badania.

Teraz naukowcy planują powtórzyć badanie na innych rasach psów.