Naukowcom udało się wreszcie opracować nową formułę przeliczania wieku psa. Przez długi czas uważaliśmy, ze wystarczy pomnożyć wiek psa na siedem. Czyli pies w wieku 7 lat był postrzegany jako mężczyzna w średnim wieku. Okazało się jednak, że się myliliśmy.

Photo by Eric Ward on Unsplash

Tak więc, według nowego badania opublikowanego przez Newsweek, obliczenie wieku psa jest znacznie bardziej skomplikowane niż “rok na siedem”.

Okazało się, ze szczeniaki starzeją się bardzo szybko – o wiele szybciej, niż psy dorosłe oraz dojrzale. Naukowcy doszli do wniosku, ze w wieku jednego roku pies ma już okolo 30 “ludzkich” lat. Taki wniosek był zrobiony w wyniku badan DNA ponad 100 labradorów w wieku od 1 miesiąca do 16 lat.

Jednak to wcale nie oznacza, że w wieku dwóch lat wasz zwierzak osiągnie wiek emerytalny – z wiekiem proces starzenia się spowalnia.

Popularne wiadomości teraz

Plotki o Tomaszu Kammelu się potwierdziły. To koniec jego pracy

Serce w Bieszczadach, jako pamiątką o silnej miłości

TOP10 nietypowych miejsc na wakacje w Polsce. Jest tam pięknie i spokojnie

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Photo by Jametlene Reskp on Unsplash

W wieku dwóch lat pies ma ponad 40 “ludzkich” lat, a w wieku czterech lat – około 54 lat. Natomiast w wieku 14 lat pies jest już na równi z 70-latkiem.

“Z pewnością możemy powiedzieć, że jeden rok życia psa nie odpowiada siedmiu latom życia człowieka”, - twierdzą autorzy tego badania.

Teraz naukowcy planują powtórzyć badanie na innych rasach psów.