W przeciwieństwie do tradycji prawosławnej katolickie Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia. Ponadto, dla katolików jest to główne święto w roku. W święta Bożego Narodzenia wszyscy dają sobie nawzajem prezenty i spędzają to święto w rodzinnym gronie. Natomiast Sylwester, jak wiadomo, w tradycji katolickiej jest „drugorzędnym” świętem.
Tradycje Bożego Narodzenia ukształtowały się na przestrzeni wieków i nadal są przestrzegane przez katolików na całym świecie.
Tradycje świąteczne
Istnieje wiele tradycji, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, lecz dzisiaj chcemy opowiedzieć o najważniejszych z nich.
Na Wigilie, która przypada na 24 grudnia, każda gospodyni domowa nakrywa świąteczny stół, przy którym zbiera się cala rodzina.
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
"Zostawcie męża w spokoju. Jak wam nie wstyd zabierać tatusia dziecku – patrzyła na mnie spojrzeniem pełnym determinacji. Spakowała walizkę." Z życia
"Dzwonię do córki żeby przyjechała w odwiedziny i pomogła. Oznajmia, że na wieś nie pojedzie, bo jeszcze sama stanie się "wiejską dziewuchą”. Z życia
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
Zgodnie z tradycją katolicką Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym. Ponadto, w tym dniu wszyscy bliscy dają sobie nawzajem prezenty.
Każda osoba wierząca może wziąć udział w pasterce, która odprawiana jest o północy z 24 na 25 grudnia, oraz jest zobowiązana wziąć udział we mszy, która odbywa się w Boże Narodzenie.
W to święto są trzy takie msze. Pierwsza z nich odprawia się o północy i celebruje jedność Ojca i Syna. Druga msza odprawiana jest o wschodzie słońca i symbolizuje nowe życie. A ostatnia, trzecia, odbywa się w ciągu dnia i symbolizuje narodziny Zbawiciela.
Wieczorem w Wigilie cała rodzina zbiera się przy świątecznym stole, na którym zgodnie z tradycjami musi być 12 dan, dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa oraz opłatki. Mówi się, że im bogatszy jest świąteczny stół, tym bogatsze będzie życie domowników w przyszłym roku.
Przed świątecznym obiadem głowa rodziny musi odmówić modlitwę dziękczynną.
Głównym daniem na świątecznym stole jest pieczona kaczka lub pieczony indyk.
Na środku stołu najczęściej znajduje się zdobiony wieniec bożonarodzeniowy wykonany ze świerku lub sosny, ze świecą pośrodku.
Na honorowym miejscu w każdym domu stoi świąteczna choinka, a na wejściowych drzwiach wisi tradycyjny wieniec bożonarodzeniowy.
Czego nie można robić w Boże Narodzenie?
Tego dnia nie można:
-
pracować;
-
kłócić się;
-
zakładać stare i czarne ubrania;
-
oszczędzać na świątecznym stole;
-
obchodzić Boże Narodzenie na samotności;
-
wyrzucać śmieci;
-
wróżyć;
-
odmawiać pomocy i jałmużny.
Boże Narodzenie tradycyjnie jest obchodzone w gronie najblizszczych