
Jak powszechnie wiadomo, katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia. Akurat tego dnia w Betlejem narodził się Jezus Chrystus.
Historia Bożego Narodzenia
Z Ewangelii według św. Mateusza i św. Łukasza wynika, że pierwsza gwiazdka, która pojawia się na niebie w noc z 24 na 25 grudnia, zwiastuje narodziny Jezusa Chrystusa. Chrystus narodził się w jaskini – o tym aniołowie poinformowali pasterzy, którzy przyszli pokłonić się Dziecięciu. Mędrcy, prowadzeni przez światło Gwiazdy Betlejemskiej, przynieśli Synowi Bożemu swoje dary: kadzidło, złoto i mirrę. To właśnie ta scena stała się głównym symbolem Bożego Narodzenia.
Tradycje bożonarodzeniowe
25 grudnia, w samo Boże Narodzenie w kościołach odbywają się trzy swiateczne mszy: msza nocna, poranna (o świcie) i popołudniowa. Tak więc Boże Narodzenie obchodzone jest niejako trzykrotnie.
W Wigilię, obchodzoną 24 grudnia, obowiązuje dość surowy post. Tradycyjnie on kończy się, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda wieczorna.
„A potem wydarzyło się coś romantycznego. W wieku 45 lat zakochałam się w mężczyźnie starszym o 14 lat. Ale najdziwniejsze – moja ciąża.” Z życia
"Następnego dnia pod drzwiami znaleźliśmy notatkę: 'Kocham i czekam, wreszcie będziemy mogli być razem. Wkrótce twojej żony już nie będzie.'" Z życia
„Pomogła i pozwoliłam synowi z rodziną zamieszkać u mnie. Ale nie zatrudniałam się jako służąca, opiekunka dla synowej.” Syn chce przeprosin od mamy
Nie żyje Hanna Zientara-Mokrowiecka. Pożegnanie z teatralną legendą
W krajach katolickich powszechnie znany jest także zwyczaj kolędowania, kiedy dzieci i młodzież chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia. W zamian na to kolędnicy otrzymują upominki: kiełbasę, smażone kasztany, owoce, jajka, ciasta, słodycze.