Dlatego nie ma co się dziwić, że liczba rozwodów z każdym rokiem tylko rośnie – welon pełni funkcję symboliczną i jest związany z wieloma ślubnymi przesądami.

Welon zawsze był niezbędnym atrybutem każdego ślubu. Co prawda, my rzadko zastanawiamy się, co symbolizuje ten akcesorium panny młodej i jakie znaczenie on miał dla naszych przodków.

Przyjrzyjmy się historii i dowiedzmy się, dlaczego welon jest niezbędnym akcesorium panny młodej od wielu stuleci.

Historia ślubnego welonu

Welon miał swój początek w starożytnym Rzymie. Według lokalnych zwyczajów pan młody nie mógł zobaczyć twarzy swojej narzeczonej przed ślubem, inaczej to był zły znak. Co więcej, w dniu ślubu nikt nie mógł zobaczyć twarzy pięknej dziewczyny. Uważano, że jeśli ludzie zobaczą pannę młodą, to przyniesie jej nieszczęście i narazi ją na złe oko.

Popularne wiadomości teraz

„Gdyby nie moi rodzice, wasz syn i ja przeprowadzilibyśmy się do kartonowego pudła. Nie mógł kupić chleba do domu, nie mówiąc już o mieszkaniu"

Rodzice zaprosili syna w odwiedziny i wtedy podbiegła synowa, która też chciała iść, ale nie została zaproszona: „Nie zasługuję na to”

„W niedzielę pojechaliśmy do domu moich teściów, mój mąż chciał pogratulować mojej mamie z okazji jej urodzin, które właśnie minęły”

„Chciałabym mieć syna zamiast córki. Syn Natalii wypadł tak dobrze, ale o mojej Marcie nie ma co pisać”

Zgodnie z tradycją, której my wszyscy nadal się trzymamy, przed ślubem kobieta należy do rodziny jej rodziców. Jednak po ślubie kobieta przechodzi ze swej rodziny do rodziny swego męża. Dlatego właśnie zwyczajowo kobieta przyjmuje nazwisko męża, co symbolizuje to, że ona przechodzi do jego rodziny.

Jednak w momencie przejścia, w dniu ślubu, dziewczyna nie należy już do swojej rodziny i nie jest jeszcze chroniona przez więzy krwi męża. Dlatego ona jest podatna na złe oko. Welon ma chronić panny młode przed demonami i złymi duchami.

Nawiasem mówiąc, biały kolor sukni ślubnej również nie jest przypadkowym. Dawno temu biały kolor był uważany za kolor żałoby. To, że dziewczyna opuszcza rodzinę ojcowską, oznaczało dla jej krewnych prawie że jej śmierć.

Dlatego welon to nie tylko piękny akcesorium, ale głównie ochronny amulet.

Przesądy związane z welonem ślubnym

Welon pełni nie tylko funkcję ochronną. Istnieje wiele przesądów ślubnych, dzięki którym możesz albo przyciągnąć szczęście do życia rodzinnego, albo na odwrót – smutek i nieszczęścia. Dlatego lepiej wcześniej wiedzieć o tych przesadach oraz ich skutkach.

  1. Długość związku oraz siła miłości zależą od długości welonu. Im dłuższy jest welon, tym dłuższa będzie miłość. Dlatego zawsze wybieraj welon o długości podłogi. Idealną opcją jest długi welon, który podczas ceremonii będą trzymać dzieci-aniolki.

  2. Nikt inny oprócz panny młodej oraz jej matki nie mogą dotykać welonu. Wynika to z tego, że obcy człowiek może naruszyć właściwości ochronne tego atrybutu ślubu, jeśli ma złe myśli o nowożeńcach.

  3. Jeśli przymierzasz welon przed ślubem, to oznacza, że spieszysz się z życiem. To okropny przesad. On oznacza, że twoje życie może drastycznie się skrócić, ponieważ na poziomie mentalnym ty go przyspieszasz. Nigdy wiec nie zakładaj welon bez powodu.

  4. Tylko i wyłącznie mąż może zdjąć welon z panny młodej. Będzie to gwarancją wierności małżeńskiej. Jeśli zrobi to ktoś inny, oboje małżonkowie mogą zostać zdradzeni.

  5. Brak welonu ślubnego spowoduje szybki rozwód i przyciągnie nieszczęście. Wszystko przez to, ze w dniu ślubu panna młoda będzie bezbronna z powodu przejścia z rodziny rodziców do rodziny jej męża. Niestety, wtedy każda zazdrosna osoba będzie mogla ja skrzywdzić.

Welon to nie tylko piękna ozdoba. On ma tajemniczą historię. Właśnie dlatego każdej dziewczynie warto założyć ten piękny akcesorium w dniu swojego ślubu.