Pragnienie bycia blisko drugiego człowieka czasem jest tak silne, że nie zauważamy tego że tkwimy w toksycznej relacji.

Kryzys nie do zażegnania? Z pomocą przyjdzie terapia dla par

Mimo iż docierają do nas głosy naszych bliskich o tym, że chyba u nas jest coś nie tak, to z naszej perspektywy nasz związek jest niczym bajka. Niestety wypieranie tego ze świadomości jest pierwszym znakiem, że w naszej relacji nie dzieje się dobrze.

Cechy toksycznego związku. Po czym go rozpoznać

  1. Manipulacja –tutaj kluczem jest szantaż emocjonalny. W momencie kiedy podejmujesz decyzję o rozstaniu, partner przekonuje, że nie może bez ciebie żyć, Mogą pojawić się także próby zastraszania,że odbierze sobie życie jeśli go zostawisz. Co więcej, zmienia się nie do poznania. Jest miły, potulny. Po pewnym czasie tej manipulacji partner osiąga swój cel. Mimo, że nie czujesz się szczęśliwa, nie potrafisz od niego odejść.
  2. Lekceważenie – dochodzi do tego, że partner zaczyna cię publicznie krytykować, a nawet ośmieszać. Wyzywa cię, staje się agresywny i na każdym kroku neguje twoje zdanie. Staje się lekceważący. Nie ma mowy o tym żeby Cię docenił. Dochodzi do tego, że zaczynasz zastanawiać się czy jesteś wartościowa i zadajesz pytanie: A może on ma rację? Od czasu, kiedy jesteście razem, czujesz się nic nie warta, głupia i brzydka. Boisz się, że jeśli od niego odejdziesz już nikt cię nie zechce.
  3. Zazdrość – zazdrość mimo wszystko stanowi naturalny i potrzebny element relacji międzyludzkiej, ale tylko w zdrowej relacji. Zupełnie inaczej wygląda to w toksycznym związku. Wtedy zamienia się w ciągłe podejrzenia, wyrzuty oraz zaborczość. Twój partner zaczyna kontrolować twój telefon, sprawdzać SMS-y, włamywać się na pocztę elektroniczną czy odczytywać wiadomości w komunikatorach na twoich profilach w mediach społecznościowych. Przy tym także bardzo często nie lubi twoich przyjaciół, a tobie nie pozwala się z nimi spotykać. Wmawia ci, że nie są warci twojego czasu, ani uwagi. Za wszelka cenę próbuje Cię także odsunąć od twoich bliskich. Osoby chorobliwie zazdrosne chcą spędzać z partnerem każdą wolną chwilę.
  4. Osamotnienie - w toksycznym związku, czujesz się samotna. Samotność pojawia się z wielu stron. W obawie przed złością partnera nie otwierasz się przed przyjaciółmi, bo boisz się zwierzać ze swoich problemów. Nie szukasz już też pocieszenia wśród bliskich. Nie ma mowy o nowych znajomościach lub aktywności, która pozwoli Ci poznać kogoś nowego. Co więcej, partner nie przytula cię, nie mówi, że kocha, nie czujesz w nim wsparcia. Nie czujesz się wartościową kobietą. To wszystko jest powodem płaczu i cierpienia. Już nie pamiętasz, kiedy się uśmiechałaś? Nie masz wsparcia z drugiej strony. Często milczysz, a jeśli już musisz to odzywasz się machinalnie, by nie powiedzieć czegoś co mogłoby zdenerwować lub wywołać w partnerze zazdrość. Pamiętaj, że brak zainteresowania ze strony drugiej osoby świadczy o tym, że tak naprawdę nie jesteście razem.

Nie boj się walczyć o siebie i swoje szczęście.

Popularne wiadomości teraz

To było nieoczekiwane dla wszystkich: Tomasz Lis pokazał swoją trzecią córkę

Daniel Martyniuk jednak się złamał i znów ostro imprezuje. Celebryta zatęsknił za dawnym życiem

Ewa Farna zachwyca coraz szczuplejszą sylwetką. Wcisnęła się w rozmiar 36

Poświęcono pomnik Krzysztofa Krawczyka. Wdowa zachwycona

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational