Pragnienie bycia blisko drugiego człowieka czasem jest tak silne, że nie zauważamy tego że tkwimy w toksycznej relacji.

Kryzys nie do zażegnania? Z pomocą przyjdzie terapia dla par

Mimo iż docierają do nas głosy naszych bliskich o tym, że chyba u nas jest coś nie tak, to z naszej perspektywy nasz związek jest niczym bajka. Niestety wypieranie tego ze świadomości jest pierwszym znakiem, że w naszej relacji nie dzieje się dobrze.

Cechy toksycznego związku. Po czym go rozpoznać

  1. Manipulacja –tutaj kluczem jest szantaż emocjonalny. W momencie kiedy podejmujesz decyzję o rozstaniu, partner przekonuje, że nie może bez ciebie żyć, Mogą pojawić się także próby zastraszania,że odbierze sobie życie jeśli go zostawisz. Co więcej, zmienia się nie do poznania. Jest miły, potulny. Po pewnym czasie tej manipulacji partner osiąga swój cel. Mimo, że nie czujesz się szczęśliwa, nie potrafisz od niego odejść.
  2. Lekceważenie – dochodzi do tego, że partner zaczyna cię publicznie krytykować, a nawet ośmieszać. Wyzywa cię, staje się agresywny i na każdym kroku neguje twoje zdanie. Staje się lekceważący. Nie ma mowy o tym żeby Cię docenił. Dochodzi do tego, że zaczynasz zastanawiać się czy jesteś wartościowa i zadajesz pytanie: A może on ma rację? Od czasu, kiedy jesteście razem, czujesz się nic nie warta, głupia i brzydka. Boisz się, że jeśli od niego odejdziesz już nikt cię nie zechce.
  3. Zazdrość – zazdrość mimo wszystko stanowi naturalny i potrzebny element relacji międzyludzkiej, ale tylko w zdrowej relacji. Zupełnie inaczej wygląda to w toksycznym związku. Wtedy zamienia się w ciągłe podejrzenia, wyrzuty oraz zaborczość. Twój partner zaczyna kontrolować twój telefon, sprawdzać SMS-y, włamywać się na pocztę elektroniczną czy odczytywać wiadomości w komunikatorach na twoich profilach w mediach społecznościowych. Przy tym także bardzo często nie lubi twoich przyjaciół, a tobie nie pozwala się z nimi spotykać. Wmawia ci, że nie są warci twojego czasu, ani uwagi. Za wszelka cenę próbuje Cię także odsunąć od twoich bliskich. Osoby chorobliwie zazdrosne chcą spędzać z partnerem każdą wolną chwilę.
  4. Osamotnienie - w toksycznym związku, czujesz się samotna. Samotność pojawia się z wielu stron. W obawie przed złością partnera nie otwierasz się przed przyjaciółmi, bo boisz się zwierzać ze swoich problemów. Nie szukasz już też pocieszenia wśród bliskich. Nie ma mowy o nowych znajomościach lub aktywności, która pozwoli Ci poznać kogoś nowego. Co więcej, partner nie przytula cię, nie mówi, że kocha, nie czujesz w nim wsparcia. Nie czujesz się wartościową kobietą. To wszystko jest powodem płaczu i cierpienia. Już nie pamiętasz, kiedy się uśmiechałaś? Nie masz wsparcia z drugiej strony. Często milczysz, a jeśli już musisz to odzywasz się machinalnie, by nie powiedzieć czegoś co mogłoby zdenerwować lub wywołać w partnerze zazdrość. Pamiętaj, że brak zainteresowania ze strony drugiej osoby świadczy o tym, że tak naprawdę nie jesteście razem.

Nie boj się walczyć o siebie i swoje szczęście.

Popularne wiadomości teraz

I nawet nie chcę skarcić: 15 zdjęć niegrzecznych zwierzaków, na które nie możesz się złościć

Smutne wyznanie aktorki. Teresa Lipowska nie poznaje koleżanek z planu

Gdzie zapomniała biustonosza? Aktorka Wiktoria Gąsiewska zaprezentowała się przed fanami w odważnym stroju

Jaką jesteś osobowością? Przejdź test, aby dowiedzieć się o tym

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana