Związek dwojga ludzmi może być wyjątkowo piękny. Dodaje nam skrzydeł. Stabilny związek daje poczucie bezpieczeństwa i szczęście. Jednak czasami nawet w najlepszym związku pojawia się kryzys. Jak sobie z nim radzić? Gdzie szukać pomocy i czy są związki, których lepiej nie ratować?

Na początku związku jesteśmy zauroczeni drugą osobą na tyle mocno, że nie dostrzegamy jej wad, a nawet jeśli to śa one urocze. Nie mamy żadnego problemu z budowaniem relacji a ukochaną osobę uważamy za wyjątkową. Stan zakochania jest piękny, jednak gdy mija, a w nasze życie wkrada się codzienność coraz częściej dochodzi do konflików i nieporozumień.

Czy jesteś w toksycznym związku?

Kryzysy mogą pojawić się w różnym czasie i z różnych powodów. Najczęściej konflikt pojawia się na tle finansowym, przez brak czasu dla drugiej osoby, pogoń za karierą, sukcesem, problemy związane z wychowaniem dzieci czy próbę przeforsowania swoich wartości nad potrzeby partnera. Czasem pojawia się w naszym związku ktoś "trzeci". Dlaczego?

Wszystko to ma jednak podłoże w braku komunikacji. Wówczas pomocna może okazać się terapia małżeńska. Podczas spotkań z terapeutą pary uczą się jak ze sobą rozmawiać i słuchać się wzajemnie. Ważne jest, aby otwarcie każdy mówił o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Należy pamiętać, że druga strona nie zawsze odczytuje z powodzeniem nasze skryte marzenia. Warto jest więc szczerze mówić. Warto także mieć zawsze na uwadze, że jeśli w związku czegoś brakuje to obie strony ponoszą za to odpowiedzialność.

Popularne wiadomości teraz

Kalendarz ślubny na 2021 rok: najlepsze i najgorsze daty na ślub

Tradycyjny polski miodownik. Sprawdzony przepis

Wielu parom brakuje jednak wzajemnego szacunku, a każda próba rozmowy kończy się na wzajemnych oskarżeniach i krzykach. Dobrze prowadzona terapia pozwala na wysłuchanie partnera, jego oczekiwań, powodu nieszczęścia, rozgoryczenia.

Poproszenie o pomoc, udanie się na terapię jest domeną ludzi silnych, dorosłych i odpowiedzialnych. Jeśli stworzyliśmy związek i widzimy, że coś w nim szwankuje lepiej szukać szybciej pomocy i poprosić specjalistę o fachową radę.

Czy każdy związek jest do uratowania? Trzeba głęboko w sobie rozważyć jak daleko przeszliśmy na cienkiej granicy z miłości do nienawiści i zastanowić się, czy celowo, fizycznie,psychicznie czy emocjonalnie nie krzywdzimy i nie pozwalamy krzywdzić siebie.

Czasem pary mimo terapii dochodzą jednak do wniosku, że nie uda im się dłużej żyć razem i postanawiają się rozstać. Ważne jednak, aby pamiętać, że każdemu należy się szacunek bo przecież coś nas przed laty połączyło. Nie zawsze było źle. Warto mieć w sercu te dobre chwile i nie żywić urazy mimo iż miłość się skończyła...

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com