1. 

Młode ziemniaki należy obrać tuż przed gotowaniem i nie moczyć w wodzie, ale natychmiast poddać obróbce cieplnej.

Młode ziemniaczki

2. 

Jeśli zdecydujesz się usmażyć młode ziemniaki, głównym warunkiem jest pokrojenie bulw na duże kawałki i staranie się mieszać je jak najmniej na patelni. Najlepiej jest odwrócić ziemniaki nie więcej niż dwa razy i smażyć na dużym ogniu.

Przepis na pyszne, chrupiące faworki, czyli “chrust”

3. 

Aby przygotować gotowane ziemniaki, zalecamy wrzucenie go do wrzącej wody, uprzednio pokroić na pół. Więc bulwy pochłoną wszystkie aromaty i sól i będą smaczniejsze.

Popularne wiadomości teraz

Najsmaczniejsze danie dla całej rodziny. Szybki przepis na kiełbaski w cieście

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Najmniejszy kot na świecie, który na zawsze pozostaje kociakiem

Jak smacznie przygotować młode ziemniaki?

4. 

Aby nadać pieczonym młodym ziemniakom jeszcze bardziej nasycony przyjemny smak i aromat, możesz posypać danie dowolnym tartym serem i posypać sosem sojowym.

Xawier Wiśniewski skończył 18 lat. Z tej okazji Mandaryna zdecydowała się na czuły gest

5. 

Podczas gotowania młodych ziemniaków na patelni, a następnie oprócz soli i czarnego pieprzu dodaj więcej czosnku. Dadzą nierealny smak. Cóż, jeśli to ci nie wystarczy, możesz dodać cienko pokrojoną kiełbasę.

A eksperci kulinarni zdecydowanie zalecają, aby nie oszczędzać na tłuszczach. Nawet ziemniaki w piekarniku będą o wiele smaczniejsze i bardziej pożywne, jeśli dodasz do niego więcej oleju, a nawet ziemniaki gotowane lub puree - a nawet więcej. Ci, którzy dbają o swoich miłośników sylwetki i diety, powinni wybrać oliwę z oliwek.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com