Wyrabianie ciasta drożdżowego bez wątpienia wymaga nie tylko wiedzy, ale również cierpliwości i doświadczenia. Nasze babcie doskonale raczą sobie z ciastem zdrożdżowym ze względu na to, że wiedzą jak należy to robić. Lata praktyki, cierpliwość i metoda prób i błędów doprowadziła nasze babcie do tego, że można je nazwać ekspertami w tej dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że tylko sztarsze gospodynie dadzą rade idealnie wyrabiać ciasto drożdżowe.

Wiemy dlaczego Agustin Egurrola przeszedł do TVP

Zacznijmy kilka wskazówek:

 • Ciasto drodżowe może się różnić od innego ciasta drożdżowego. Zależy to od tego czy chcemy piec ciasto na słodko czy wypiek ma być bardziej wyszukany, wytrawny.
 • Proporcje składników nie są dokładnie określone ponieważ zależy co chcemy upiec
 • Tam gdzie więcej składników tam będzie potrzebna wieksza ilość drożdzy.
 • Ilość drożdży, a także ilość mąki i innych składników będzie zależała od tego, ile ciasta chcecie przyrządzić, na jaką blachę.

 

Średnie ilości mąki i drożdży: na 1 kg mąki powinno się używać 20-25 g drożdży świeżych (ok. 1/5, 1/4 standardowej paczki). Drożdży suchych, powinno się dodać do ciasta średnio 2 razy mniej, czyli  ok. 10-15 g. 

 

Popularne wiadomości teraz

Kotlety jajeczne najlepsze na obiad

Mrowisko

Przygotowanie krok po kroku:

 1. Mąkę na ciasto koniecznie przesiać
 2. Upewnijć się, że poza wodą i mlekiem, które powinny być ciepłe, wszystkie składniki mają temperaturę pokojową.
 3. Zaczyn na ciasto drożdżowe można wykonać na 2 sposoby. Jednym z nich jest rozpuszczenie drożdży w mleku i odrobinie mąki, cukru i oleju. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić, by drożdże mogły zacząć „pracować”.
 4. Innym sposobem na zaczyn, jest rozpuszczenie drożdży w samym cukrze i dodanie ich już prosto do mąki.
 5. Do mąki dodać przygotowany zaczyn i po chwili także pozostałe składniki ale bez  tłuszczu i wszystkich ciepłych płynów . Mleko i wodę dolewamy do ciasta stopniowo.
 6. Wyrabianie ciasta można zacząć  łyżką – na początku ciasto drożdżowe będzie lepiło się do rąk.
 7. Po chwili jednak  należy przejść do  wyrabiania ciasta ręką. Należy wyrabiać je w ten sposób, by niejako napowietrzać ciasto, nie zaś ubijać.
 8. Gdy gluten zawarty w mące zacznie pracować, ciasto zyska na elastyczności. Wtedy należy dodać do ciasta pozostały tłuszcz.
 9. Wyrabiamy ciasto przez ok. 10-15 min., by było sprężyste, dobrze napowietrzone i gładkie. Gotowe ciasto powinno łatwo odklejać się od ręki i po naciśnięciu wracać zaraz do poprzedniego kształtu.
 10. Gotowe ciasto przykryć delikatnie ścierką i odstawić do rośnięcia. Powinno podwoić swoją objętość. Rośnięcie powinno odbywać się w dość ciepłym miejscu, ale nie bezpośrednio pod grzejnikiem.
 11. Po wyrośnięciu ciasto przełóżcie do blach – czas pieczenia będzie zależał od rodzaju wypieku i grubości warstwy ciasta.

Powodzenia!

 

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com