W obecnym czasie na plażach Gdyni można zobaczyć małych foków. Urodziły się one w pod koniec lutego, na początek marca. Plaża jest idealnym miejscem dla ich spokojnego odpoczynku. Ale niestety to miejsce jest tak samo niebezpieczne dla nich, ze względu na to, że turyści zachowują się wobec nich bardzo negatywnie. Ludzie rzucają kawałkiem drewna, płoszą, podchodzą i nękają.

5 niezwykłych faktów o tym, jak śpią zwierzęta. Ale jaka jest cudowna matka natura!

Foki na plażach

O tej sytuacji alarmują pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Na Twitterze możemy przeczytać ważny apel od nich.

Od pewnego czasu w Gdyni pojawiają się małe foki. Niestety ludzie rzucają kawałkiem drewna w foki, płoszą, podchodzą i nękają zwierzęta, które czuły się dotąd bezpiecznie na gdyńskim wybrzeżu.

Popularne wiadomości teraz

"Dzwonię do córki żeby przyjechała w odwiedziny i pomogła. Oznajmia, że na wieś nie pojedzie, bo jeszcze sama stanie się "wiejską dziewuchą”. Z życia

Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce

Papuga Willy, który uratował życie małej dziewczynce

Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie

Banalnie prosty przepis na pyszne drożdżowe ciasto z owocami

Dr Iwona Pawliczka - dyrektorka Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego na Helu w rozmowie z Polsat News mówi o tym, że plaża jest idealnym miejscem dla takich zwierząt. Muszą one sobie spokojnie odpocząć.

Wylegując się na piasku odpoczywają, a ludzie nie dają im do tego prawa podchodzą zbyt blisko by zrobić zdjęcie, hałasują czy wręcz odstraszają zwierzęta - powiedziała.

Co ważne, wolontariusze WWF donoszą, że tylko w tym roku znaleźli 66 małych fok, które były ranne i musiały trafić pod opiekę weterynarza.

Jak musimy się zachowywać, gdy zobaczymy na plażę małych foki?

Foki

Jak widzimy leżącego na plaże tego zwierza, nie wolno blisko podchodzić do niego. Jeżeli razem ze sobą masz psa, trzymaj go koniecznie, aby on też nie podchodził do foka. Trzeba poinformować o tym Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 889 940). Warto przekazać wolontariuszom, gdzie dokładnie zobaczyliśmy fokę.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com