Mimo, że jest niewielkich rozmiarów to jej właściwości i wpływ na organizm są nieocenione.

Czas na przetwory. Sałatka szwedzka w słoikach

Mimo, że jej zdrowotne właściwości znane są od X wieku to w dalszym ciągu stosuje ją niewielu. A szkoda! bowiem babka jajowata jest źródłem wielu cennych składników. Dzięki temu ma szerokie właściwości lecznicze. Regularne stosowanie preparatów z jej zawartością korzystnie wpłynie na wiele narządów, zapobiegając chorobom i lecząc je. Niewątpliwie najpopularniejszą jej zaletą jest dobroczynny wpływ na układ trawienia.

Babkę jajowatą możemy przyjmować w rożnej formie. Zarówno pod postacią granulek, proszku jak i roztworu. W formie suszonej idealnie sprawdzi się jako dodatek do dań.

Popularne wiadomości teraz

"Moja synowa zrujnowała moje urodziny swoją obecnością. Gdzie był umysł mojego syna, kiedy się z nią żenił"

"Nie usiądę przy jednym stole z moją teściową, jest wyraźnie nie na miejscu: myśli tylko o sobie"

"Przez trzy lata teściowa nazywała mnie córką, cieszyła się naszym szczęściem. A potem to było jak nagłe cięcie: zostaliśmy wyrzuceni z mieszkania"

"Męża karmiła dobrze, ale dla mnie nie było nic poza kaszą gryczaną i herbatą". Włożyłam w nią tyle wysiłku, a ona zachowała się w ten sposób

W lecznictwie najczęściej wykorzystuje się ją jako środek regulujący trawienie, w celu usprawnienia procesu wydalania. Ponadto babka wykazuje działanie osłaniające, które jest bardzo ważne w trakcie leczenia choroby wrzodowej.

Dodatkowym i niewątpliwym atutem tej rośliny jest zmniejszanie ryzyka wystąpienia zawału serca, obniżenia ciśnienie krwi oraz poziomu cholesterolu.

Babka znajduje zastosowanie w przypadku leczenia nadwrażliwości żołądka oraz zapalenia jelit. Ponadto pomaga również kontrolować wagę i oczyścić organizm.

Napar z babki jajowatej

W celu przygotowania naparu należy zalać łyżkę nasion wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Następnie napar odstawić na 20 minut. Pić 1-2 razy dziennie.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com