Czym jest metabolizm?
Fot. Pexels
W naszym organizmie w każdej sekundzie życia zachodzą nieustanne przemiany energetyczne, nazywane metabolizmem. Dzielimy je na procesy rozkładu, czyli katabolizm oraz procesy syntezy (tworzenia) czyli anabolizm. Do katabolizmu zaliczamy np. spalanie tkanki tłuszczowej czy mięśni, a do anabolizmu wydzielanie hormonów, wzrastanie tkanek. U zdrowego, dorosłego człowieka oba rodzaje reakcji pozostają w równowadze.
Fot. picjumbo.com, Pexels
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
Wszystkie procesy zachodzące w twoim ciele, a także wszystkie działania, które podejmujesz wymagają dostarczenia energii z zewnątrz. Organizm produkuje energię ze spożywanych pokarmów, a komkretnie kalorii, które z nich pochodzą. Metabolizm rozumie się jako ilość kalorii zużywanych przez twój organizm w ciągu doby. Kiedy chcemy schudnąć, tak naprawdę naszym celem jest zużywać więcej kalorii.
Co wpływa na szybkość przemian w naszym organizmie?
Odpowiedź jest bardzo prosta- głównymi czynnikami są oczywiście wiek, masa ciała, płeć i stan zdrowia. Kobiety niestety mają wolniejszą przemianę materii niż mężczyźni, z powodu mniejszej masy mięśniowej. U mężczyzn jest ona większa, a mięśnie potrzebują więcej energii niż tkanka tłuszczowa, która przeważa u kobiet.
Fot. Burst, Pexels
Wraz z wiekiem, u obu płci, ale silniej (niestety) u kobiet maleje tempo przemian metabolicznych. Spowodowane jest to spadkiem masy mięśniowej, dlatego tak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Ogromny wpływ na zwolnienie przemiany materii wywierają również zmiany hormonalne związane z menopauzą.
Jak łatwo przyspieszyć przemianę materii?
Fot. Pexels
Odpowiedź może cię zaskoczyć: pij zimną wodę! Mamy naukowe dowody potwierdzające, że picie zimnej wody może wywoływać wzrost tempa przemiany materii. Discovery Health wywnioskował, że dzięki temu możesz spalić 70 dodatkowych kalorii (kcal) dziennie, oczywiście pod warunkiem, że trzymasz się złotej zasady picia 8 szklanek wody każdego dnia. Niektórzy dietetycy zalecają, by 3 posiłki z 5 spożywanych każdego były chłodne. To sprawi, że organizm sam będzie musiał wytworzyć ciepło.
Sądzisz, że picie wody nie ma znaczenia? Naukowcy z University of Utah dowiedli, że osoby, które nie piły zalecanej dawki wody dziennie, wykazywały oznaki odwodnienia, ale również odnotowały dzienny spadek spalanych kalorii o 2 %.
Zachęcamy więc, aby sięgnąć dziś po szklankę zimnej wody, i nie zapominać o odpowiedniej ilości nawodnienia!