Rozmnażanie storczyków w domu za pomocą szklanej kolby z sadzonkami.
Ta metoda rozmnażania storczyków tak naprawdę polega na dokonaniu zakupu szklanej kolby z sadzonkami. Obecnie ta metoda stała się bardzo popularna, ponieważ jest dość prosta i skuteczna. Żeby dostać takie kolby, najłatwiej będzie umówić się na przykład z przyjaciółmi i złożyć hurtowe zamówienie storczyków online lub kupić je jako pamiątkę podczas wakacji w Tajlandii.
Opowiemy więcej o tej metodzie na przykładzie rozmnażania Phalaenopsis. Korzystając z tej metody, można eksperymentować z dowolnym rodzajem orchidei, ważne jest tylko Wasze zaangażowanie i rodzaj rośliny w kolbie. Najpierw trzeba rozbić kolbę, bardzo ostrożnie wyjąć z niej sadzonki, a następnie spłukać je bieżącą wodą i umieścić na kilka minut w słaby roztwór nadmanganianu potasu. Następnie należy rozłożyć sadzonki na papierowym ręczniku i pozostawić ich do całkowitego wyschnięcia. Póki sadzonki będą schnąć, my przygotujemy podłoże, aby zapewnić rozmnażanie storczyków w warunkach zbliżonych do naturalnych. Do tego potrzebujemy takich składników:
• kora sosnowa o frakcji do 1 cm,
• drobno posiekany mech torfowiec (suszony lub świeży),
„A potem wydarzyło się coś romantycznego. W wieku 45 lat zakochałam się w mężczyźnie starszym o 14 lat. Ale najdziwniejsze – moja ciąża.” Z życia
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
• perlit zapewniający przewiewność podłoża.
Następnie mieszamy wszystkie składniki i sadzimy orchidee, nie pogłębiając liści w podłoże. Po tym zaczyna się najbardziej krytyczny okres, czyli adaptacja sadzonek do domowych warunków. To jest bardzo ważny etap, ponieważ przed tym sadzonki te były w sterylnym środowisku przy 100% wilgotności. Musimy więc zrobić wszystko, co jest możliwe, aby zapewnić im podobny mikroklimat. Nie zalecamy budować szklarni, ponieważ przy zbyt wysokiej wilgotności zaczną się rozwijać w niej różnego rodzaju infekcje bakteryjne i grzybicze i nasze słabe sadzonki mogą przez to nawet zginąć. Każda mini szklarnia wymaga dobrej wentylacji powietrznej. Jeśli nie możemy zapewnić dobrej wentylacji, wystarczy umieścić doniczki z sadzonkami na wysokiej tacy i zapewnić dodatkowe sztuczne oświetlenie. Optymalna temperatura w tym przypadku wynosi od 20 do 24 stopni Celsjusza.
Musimy pamiętać, że rozmnażanie storczyków odbywa się przy wysokiej wilgotności, wiec, aby pomóc im szybko dostosować się do nowych warunków, od czasu do czasu możemy włączać nawilżacz lub fontannę pokojową, którą należy umieszczać tuż obok pojemników, w których znajdują się sadzonki. Możemy również umieścić je nad akwarium pod świetlówkami, o ile istnieje taka możliwość.
Podlewanie sadzonek odbywa się w miarę wysychania podłoża. W zimnych porach roku należy podlewać je raz w tygodniu, a latem lepiej częściej. Na początku bardzo ważne jest utrzymywać odpowiedni wilgotność podłoża, nie pozwalając mu całkowicie wyschnąć. Podlewanie odbywa się przez namaczanie każdej rośliny z osobna przez kilka minut. Jeśli macie dużo roślin, możecie śmiało wlać wodę bezpośrednio do pojemnika, ale pod warunkiem, że podłoże całkowicie pochłonie wilgoć w ciągu dnia. Każda młoda roślina potrzebuje zbilansowanego nawożenia. Aby sadzonki mogły się w pełni rozwinąć, należy wybrać nawóz zawierający główne składniki odżywcze, czyli azot, fosfor i potas (NPK). Nawóz należy dodawać w wodę, którą podlewamy rośliny. Liście powinniśmy podlewać wodą o znacznie niższej koncentracji nawozu lub po prostu kupić specjalny nawóz do pielęgnacji liści storczyków. Od samego początku rozwoju sadzonek szczególnie ważne jest ich prawidłowe nawożenie, inaczej roślina może szybko osłabnąć. Jest dość trudno zdiagnozować, którego konkretnie składnika odżywczego sadzonce brakuje, wiec w przyszłości nie będziemy w stanie zrekompensować tego braku.
Wegetatywne rozmnażanie storczyków w warunkach domowych może odbywać się naturalnie lub za pomocą specjalnych substancji.
1. Rozmnażanie storczyków z łodygi
Aby uzyskać jeszcze jedną roślinę z łodygi orchidei, nie trzeba robić nic specjalnego. Wystarczy zapewnić storczykowi odpowiednią opiekę, w tym oświetlenie, regularne podlewanie, odpowiednią temperaturę i nawożenie, po czym roślina może zacząć się rozmnażać bez dodatkowego wysiłku z naszej strony. Warto zauważyć, że dość trudno jest oddzielić nową łodygę od rośliny macierzystej bez uszkodzenia. Moim zdaniem ta metoda rozmnażania jest zbyt ryzykowna dla storczyka, wiec lepiej ja nie stosować. Oprócz tego dwie rośliny w doniczce wyglądają bardziej estetycznie i po osiągnięciu pewnego wieku mogą kwitnąć jednocześnie.
2. Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatowego Phalaenopsisa
Uważa się, że pędy pojawiają się na śpiących pąkach szypułek ze względu na wysokie temperatury i wilgotność. Cóż, pęd zamiast kwiatów również nie jest zły, najważniejsze jest doczekać się odpowiedniego momentu, i dopiero potem oddzielić go od rośliny macierzystej. Zazwyczaj korzenie powietrzne odrasta u takich pędów dość długo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, ze w sytuacji, kiedy korzenie jest za krótkie i nie może jeszcze spełniać funkcji, którą zwykle wykonuje szypułka rośliny macierzystej, warto poczekać z przesadzeniem, ponieważ jeżeli się pospieszymy, pęd może nawet zginąć. Możliwe jest, że będziemy musieli poczekać na to aż do sześciu miesięcy.
Aby oddzielić pęd kwiatowy od szypułki Phalaenopsisa, będziemy potrzebować takich rzeczy jak:
• doniczka z dziurkami,
• podłoże do storczyków,
• sterylne ostrze lub nóż,
• sproszkowany węgiel aktywny.
Ostrym przedmiotem odcinamy połączenie pędu kwiatowego ze szypułką, czekamy, aż wyschnie, a następnie posypujemy miejsca cięcia węglem. Umieśćmy pędy w przygotowanym podłożu i podlejmy je za pomocą konewki wzdłuż krawędzi doniczki. W doniczkach koniecznie muszą być otwory drenażowe, aby wilgoć nie pozostawała tam przez długi czas.
3. Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatowego przesuszonego Phalaenopsisa
Jeśli zdarzy się tak, że z jakiegoś powodu storczyk wyschnie, nie spieszcie się od razu go wyrzucać. Phalaenopsis wyróżnia się żywotnością, więc po pewnym czasie na „łodydze” tej rośliny może pojawić się jeden lub więcej pędów. Spróbujcie przeanalizować, co było nie tak z opieką nad poprzednim storczykiem, i postarajcie się nie powtarzać swoich błędów w przyszłości. Przy odpowiedniej pielęgnacji po roku lub dwóch pęd może zaskoczyć Was swoim kwitnieniem.
4. Rozmnażanie storczyków za pomocą pasty hormonalnej
Możecie też uzyskać pęd na szypule Phalaenopsis za pomocą pasty hormonalnej, która zawiera cytokininę (analog Keiki Grow). Ta pasta została stworzona specjalnie do przebudzenia śpiących pąków. Najpierw trzeba usunąć łuskę z pąka. Lepiej wybrać pąk, który znajduje się na wierzchu rośliny. Żeby to zrobić, ostrożne przycinamy łuskę z dwóch stron i „uwalniamy” pąk z łuski za pomocą pincety. Następnie powinna pojawić się jasnozielona kropka, na którą właśnie nakłada się pastę cytokininową. Rozmnażanie Phalaenopsisa w ten sposób jest dość proste – pozostaje tylko poczekać na pojawienie się pędu.
Metoda zapylania i rozmnażania storczyków za pomocą nasion
Najtrudniejszą metodą jest rozmnażanie storczyków z nasion, które jest prawie niemożliwe w warunkach domowych. W przypadku tej metody musimy zapylić orchideę (dotyczy to prawie każdego jej rodzaju i gatunku), poczekać, aż skrzynka nasienna dojrzeje, a następnie samodzielnie wysiać nasiona. Nasiona te zwykle dojrzewają od 3 do 8 miesięcy, co zależy od rodzaju orchidei, wielkości kwiatów, sezonu i oświetlenia. W tej chwili w Internecie jest wiele filmików, dzięki którym można nauczyć się tej metody. Istnieje wiele opcji siewu, różnych naczyń i skrzynek dla tej metody rozmnażania, ale tego rodzaju informacje można znaleźć tylko w specjalistycznej literaturze. Warto zaznaczyć, że aby pomyślnie rozmnożyć storczyki za pomocą nasion, potrzebujemy przede wszystkim cierpliwości i odpowiedniej specjalistycznej wiedzy.