Sławny rosyjski aktor-komik Evgeniy Petrosyan pokazał zdjęcia swojej niesamowitej orchidei. Dowiedzmy się jak pielęgnować domowe orchidee, aby oni zachwycali swoim pięknem nie mniej niż ta ze zdjęcia.

Evgeny Petrosyan na swoim profilu w Instagramie opublikował zdjęcie z orchideą, które zachwyciło wszystkich jego followersów. Kwiat na zdjęciu jest tak niesamowity, że on po prostu nie mógł pozostać niezauważonym. Taka orchidea jest marzeniem każdego, kto zajmuje się uprawą roślin domowych.

Ogólnie rzecz biorąc, storczyki nie są aż tak kapryśne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, ale istnieją pewne sekrety uprawy tych niesamowitych roślin, których nie można ignorować — inaczej orchidei mogą stać się absolutnie niepozornymi kwiatami.

W tym artykule poznasz 3 główne triki, które są niezbędne w uprawie storczyków. Zapewniamy Cię, ze zastosowanie tych praktycznych trików przyniesie Ci wymarzony efekt.

Ogólne zasady uprawy storczyków

1. Storczyki to rośliny, rosnące w dzikiej naturze jako epifity, czyli na innych roślinach, a nie w ziemi. Do uprawy w domowych warunkach storczyki potrzebują specjalnego podłoża.

Popularne wiadomości teraz

„Publikuję osobiste nietypowe zdjęcie. Komentarze: ‘W pani wieku takich zdjęć nie wolno publikować.’ ‘Po co to pokazywać. Myśli że ma 16 lat." Z życia

"Ty milcz, synowo. Zawróciłaś w głowie mojemu Sławkowi. Mnie ostrzegali, że jesteś wiedźmą." "Tak jest, teściowo, sprawdźmy, jeśli chcesz." Z życia

Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce

Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci

2. Te rośliny domowe potrzebują dużo światła dziennego, ale nie znoszą bezpośredniego promieniowania słońca. Właśnie dlatego orchidei najlepiej będą się czuły na stanowisku wschodnim lub zachodnim.

3. Orchidee kochają dużą wilgoć w powietrzu, ale nie tolerują nadmiaru wilgoci. Zaleca się podlewać te rośliny tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują. Przy odpowiedniej pielęgnacji storczyków wilgotność powietrza powinna wynosić co najmniej 40–60%, a najlepiej 70–80%.

4. Te rośliny domowe nie lubią ciepła ani zimna. Temperatura powietrza powinna być średnia, w przeciwnym razie roślina będzie chora i nie będzie już mowy o żadnym pięknie.

Oto 3 najważniejsze triki w pielęgnacji storczyków

Nr 1: Podłoże

Dla właściwej pielęgnacji storczyków bardzo ważne jest podłoże. Ono musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. Najłatwiej będzie kupić gotowe podłoże dla storczyków w kwiaciarni, ale to wcale nie eliminuje ryzyka zarażenia podłoża.

Możecie też przygotować podłoże samodzielnie. Najłatwiej to będzie zrobić w następujący sposób:

1. Weźcie kore sosnowa, ugotujcie ja przez 10 minut, a następnie pozostawcie do całkowitego wyschnięcia na kilka dni.

2. Następnie pokrójcie wysuszoną korę na małe kawałki o wymiarach 1,5 cm na 2 cm.

3. Przygotuj torfowiec.

4. Zmieszaj torfowiec i kore w równych proporcjach.

5. Podłoże jest gotowe!

Nr 2: Temperatura powietrza i ilość dziennego światła

Te rośliny domowe nie lubią dużych wahań temperatury. Optymalna temperatura dla nich wynosi od +20 do +25 stopni. W tej temperaturze będą się czuć najlepiej.

Kolejnym warunkiem dobrego rozwoju storczyków jest wystarczająca ilość dziennego światła. Oni potrzebują od 12 do 15 godzin stabilnego światła o każdej porze roku. Dlatego zimą trzeba będzie zapewnić im dodatkowe oświetlenie.

Nr3: Prawidłowe podlewanie storczyków

Prawidłowe podlewanie storczyków jest bardzo ważne. Rośliny te należy zawsze podlewać na czas.

Nie istnieje żadnych konkretnych zaleceń dotyczących częstotliwości podlewania tych kwiatów – wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu, poziomu wilgotności i ilości światła dziennego.

Żeby zrozumieć, że już nadszedł czas, aby podlać storczyk, powinniście obserwować roślinę – jeśli korzenie jest delikatnie wysuszone, a sama roślina nabyła popielatej barwy, to oznacza, że storczyk na pewno należy podlać.

Najlepiej podlewać rośliny przez zanurzenie. Żeby umożliwić taki sposób podlewania, storczyki zwykle hodują w doniczkach z dziurami w dnie, które są umieszczane w ceramicznych osłonkach. Wodę należy wlać do osłonki na około 15 minut. W tym czasie orchidea pochłonie niezbędną wilgoć. Następnie musicie poczekać, aż ona całkowicie wyschnie.

I na sam koniec najważniejszy trik – storczyki uwielbiają gorącą wodę. Dlatego bardzo ważne jest, aby woda miała temperaturę 30-40 stopni.

Woda także powinna być miękka i z neutralnym pH. Lepiej podlewać storczyki filtrowaną, oczyszczoną, przegotowaną lub deszczową wodą.

Od czasu do czasu storczykom można robić tzw. gorącą kąpiel – rośliny będą za to bardzo wdzięczne.