Większość roślin domowych mają bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, a niektóre z nich nawet mogą pomoc nam w walce z infekcjami dróg oddechowych. W tym artykule dowiesz się jakie kwiaty doniczkowe warto mieć w domu, zwłaszcza jeśli Ty lub twoi bliscy zachorowali na wirusową infekcję dróg oddechowych. Te rośliny domowe pomogą również w walce z koronawirusem.
Każda z poniższych roślin pełni określone funkcje, które są szczególnie ważne podczas walki z określoną chorobą.
№ 1 Rośliny oczyszczające powietrze
Rośliny domowe wydzielają fitoncydy, czyli substancje organiczne, które niszczą wszelkie wirusy i bakterie. Zatem takie rośliny działają jak naturalne oczyszczacze powietrza.
Do tego najlepiej nadają się iglaste rośliny – na przykład cyprys domowy lub jałowiec. Lotne olejki eteryczne wydzielane przez te rośliny niszczą wszelkie wirusy, bakterie i grzyby.
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
Drzewka cytrusowe w doniczkach – cytryna lub pomarańcza – tez doskonale poradzą sobie z oczyszczeniem powietrza.
№ 2 Rośliny domowe, które produkują najwięcej tlenu
Najbardziej niebezpieczną sytuacją, która może zaistnieć w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, jest głód tlenowy. Takie choroby powodują szybkie pogorszenie czynności płuc. W ciągu dnia można oczywiście otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie, ale w nocy to jest trudniejsze. Akurat w tej sytuacji kwiaty doniczkowe mogą okazać się bardzo pomocne.
Wśród roślin domowych, które produkują najwięcej tlenu, liderem jest Zielistka – w nocy ta roślina produkuje wyjątkowo duże ilości tlenu.
№ 3 Rośliny domowe, które nawilżają powietrze
Jednym z kluczowych czynników szybkiego powrotu do zdrowia przy chorobach górnych dróg oddechowych jest wilgotne, chłodne powietrze – dzięki temu błony śluzowe górnych dróg oddechowych pozostają wilgotne, co oznacza, że w nich nie gromadzi się plwocina, która może przekształcić się w skorupy i utrudnić oddychanie.
Rośliny domowe mogą pomóc w nawilżeniu powietrza nie gorzej niż nawilżacz powietrza.
Najlepiej nawilża powietrze Sansewieria (wężownica), ponieważ ta roślina sama w sobie jest doskonałym źródłem wilgoci.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że dla szybkiego powrotu chorego do zdrowia muszą być spełnione trzy podstawowe warunki:
• oczyszczone powietrze;
• duża ilość tlenu;
• wysoka wilgotność.
Z każdym z tych zadań doskonale poradzą sobie wyżej wskazane rośliny domowe — oni są najlepszymi i, co ważniejsze, naturalnymi oczyszczaczami i nawilżaczami powietrza.
Jeśli wystąpią niepokojące Cię objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.